Çeşitli programlara katılmak üzere İlimize gelen eski Başbakan Yardımcısı Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ve beraberindekiler, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti
Ziyarette eski Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve beraberindekiler eşlik etti.
  Sayın Yılmaz Valilik Şeref Defterini imzalamasının ardından, Valilik Makamına geçildi. Burada konuşma yapan Vali Güzeloğlu: “Sayın Bakanımız, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız çok değerli dostum Sayın Cevdet Yılmaz Bey’i bugün Diyarbakır’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Kendisine hoş geldiniz diyorum.
Gerçekten Türkiye’nin gelişmesinde ve kalkınmasında çok uzun yıllar, çok önemli katkılar sağlayan çok değerli bir teknokrat olarak o günden bu yana tanıdığım, dostluğumuz ve kardeşliğimizi paylaştığımız Sayın Bakanımızın, siyasete girdikten sonra da, özelde bölgemizin, genelde tüm Türkiye’nin kalkınma ve gelişmesinde ortaya koyduğu çabaları izlemenin, Devletimizin bir Valisi olarak bu dönemlerde sorumluluk almanın mutluluğunu yaşıyorum. 
Sayın Bakanımızın çok güzel kişiliği, insan sevgisi, alanındaki bilgi ve birikimi Türkiye için önemli bir kazanımdır. Bir dönem Diyarbakır’da da, Diyarbakır’ı temsil eden Sayın Bakanımızın her dönemde olduğu gibi; bu dönem ve gelecekte de inşallah Diyarbakır’ımızın ve ülkemizin gelişme ve kalkınmasında çok önemli ve değerli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.
Yeni başlayan Diyarbakır Valiliği görevimizde, bugün Sayın Bakanımızla buluşmanın ayrıca heyecanını yaşıyorum. İnşallah el birliğiyle, güç birliğiyle ve en önemlisi gönül birliğiyle kadim şehir, inancımızın muazzez şehri, kültürümüzün ve irfanımızın hazırlayıcı şehri ve Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ifadesiyle ‘Türkiye’de birlik ve beraberliğin mührü olan Diyarbakır’ımıza’ hizmet etmeyi rabbimden niyaz ediyorum. Bu duygularla Sayın Bakanıma tekrar ilimize hoş geldiniz diyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Vali Güzeloğlu’nun konuşmasının ardından bir konuşma yapan Sayın Yılmaz şunları söyledi: “Çok Teşekkür ediyorum. Ben de öncelikle Sayın Valimize, değerli dostum Hasan Bey’e  başarılar diliyorum.
 Diyarbakır önemli bir ilimiz, önemli bir beldemiz. Kendisi de çok tecrübeli çok iyi yetişmiş bir bürokratımız, eminim bu tecrübesini yansıtarak ve sadece teknik açıdan değil, çok daha güçlü bir sahiplenme ile Diyarbakır’a çok önemli hizmetleri olacaktır. Bu doğrultuda kendisine ve ekip arkadaşlarına başarılar diliyorum.
Diyarbakır’ın muazzam potansiyelleri var gerçekten çok güçlü varlıkları olan bir şehrimiz, büyük bir insan potansiyeli ve genç nüfus potansiyeli var. Tarihi, kültürel birikimi var. Bir taraftan Peygamberler, sahabeler şehri, diğer taraftan muazzam tabii kaynakları olan bir şehrimiz. Tarım potansiyeli başta olmak üzere muazzam fiziki varlıkları olan bir il, Kadim bir şehir, ticaret yolları üzerinde ciddi bir ticaret kültürü olan bir şehrimiz. Bütün bunlara baktığımızda Diyarbakır ekonomisinin bugün bulunduğu yer hiçbir şekilde hak ettiği bir yer değil; Çok daha iyi bir noktada olması gerekiyor. Özellikle genç nüfusun istihdamı açısından çok çeşitli fırsatların değerlendirilmesi lazım. Bu açıdan da bir taraftan kamu yatırımlarının, yerel yönetimler dahil olmak üzere artması, gelişmesi diğer taraftan da özellikle önümüzdeki dönem özel sektörün üretken yatırımlarının, istihdam üreten yatırımlarının da hızla artması gerekiyor. Sayın Valimiz bu anlamda teşvikli bölgelerde çok güzel projelere, çalışmalara imza attı. Diyarbakır’ımızda da inşallah bu yönde çok önemli katkıları olacağına yürekten inanıyorum.
Bugün hem Valimizden Diyarbakırla ilgili meseleleri dinleme imkanı bulacağız hem de çeşitli incelemelerle Diyarbakır ekonomisini, Diyarbakır’da yapılan çalışmaları hem kamu kurumlarımızdan, yerel yönetimlerimizden, hem de iş dünyamızdan dinleme imkanımız olacak. Organize Sanayi Bölgemizi ziyaret edeceğiz, bizim diğer konulardan daha fazla, üretimi, istihdamı, kalkınmayı konuşmamız lazım. Diyarbakır’ı hak ettiği konuma adım adım taşıma yönünde enerjimizi sarf etmemiz lazım. Az önce Valimizin bahsettiği gibi ben kısa bir süre de olsa Diyarbakır’ı temsil etme şerefini yaşamıştım. Ayrıca Bingöl Milletvekili olarak Diyarbakır’la iç içe bir kültürden, coğrafyadan geliyoruz. Dolayısıyla bu bölgelerle ayrıca özel olarak da ilgilenmeye gayret ediyoruz. Vekillerimizle birlikte, bütün arkadaşlarımızla inşallah bizler de burada yapılan güzel çalışmalara elimizden gelen tüm desteği sağlamaya devam edeceğiz. Tüm siyasi arkadaşlarımızla birlikte Ankara boyutu itibariyle, Diyarbakır’da yapılan tüm hayırlı hizmetlere elimizden gelen tüm desteği vermeye devam edeceğiz inşallah. Teşekkür ediyorum” dedi.
 Vali Güzeloğlu; Misafirleri ile makamında bir süre daha görüşmesinin ardından ziyaret sona erdi.