26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin huzur ve güven içinde yapılmasının temini; seçimden önce, seçim günü ve seçim sonrası Valiliklerce alınacak önlemlerin değerlendirilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla yapılacak olan Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı’na katılmak için ilimize gelen İçişleri Bakanı Sayın Selami Altınok, toplantıya başkanlık yaptı.
 
Toplantıya Sayın Valimiz Hüseyin Aksoy, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, İller İdaresi Genel Müdürü Rahmi Doğan, Siirt, Şanlıurfa, Elazığ, Tunceli, Batman, Mardin, Şırnak ve Malatya Valileri ile İl Jandarma Komutanları ve İl Emniyet Müdürleri katıldı.
 
Valilik önünde vali yardımcıları ve merkez ilçe kaymakamları tarafından karşılanan İçişleri Bakanı Sayın Selami Altınok basın mensuplarına “Diyarbakır`da bölge toplantımızı gerçekleştireceğiz. Türkiye`de seçimlerin demokratik hukuk kuralları çerçevesinde ve vatandaşımızın özgür iradesini sandığa kararlı bir şekilde yansıması noktasında gayretlerimizi gösteriyoruz. Toplantının verimli olmasını seçimlerin memleketimize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Huzur ve güven içerisinde bir seçim olması için gayret göstereceğiz ve gereğini yapacağız" şeklinde konuştu.
 
 
İçişleri Bakanı Selami Altınok'un konuşmasının ardından Valilik Toplantı Salonuna geçildi.
 
 
            Toplantının ardından Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Altınok basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Altınok, sözlerine medeniyetler beşiği kadim kültür kenti Diyarbakır’da olmaktan dolayı büyük memnuniyet ve mutluluk duyduğunu ifade ederek başladı.
 
 
Bakan Altınok sözlerini şöyle sürdürdü; “Bildiğiniz üzere 1 Kasım 2015 tarihinde 26. Dönem milletvekili genel seçimlerini yapacağız. Bu bağlamda ülkemizde 8 bölgemizde valilerimiz, jandarma komutanlarımız, emniyet müdürlerimiz bölge komutanlarımız ve diğer görevlilerin katılımıyla seçim güvenlik toplantıları yapıyoruz. Sivas’ta, İstanbul’da, Erzurum’da, bu sabah Van ilimizde ve 5. toplantımızı da Diyarbakır’da yaptık.  Ankara ve Gaziantep şehirlerinde yapacağımız toplantılarla seçim güvenlik toplantılarımız sona erecek. Seçimlerde vatandaşımızın kanaatlerinin sandığa demokratik usuller çerçevesinde yansıması ve güvenlik noktasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Valilerimizin, emniyet müdürlerimizin, jandarma komutanlarımızın ve diğer yetkililerin görüşlerini alıyoruz. Bakanlığımızın ve hükümetimizin güvenlik noktasında yapabileceği katkıların neler olabileceğini konuşuyoruz. Ortak bir koordinasyonla seçimlerde güvenlik sorunu yaşanmaması için gayret gösteriyoruz. Malumunuz olduğu üzere seçimlerin genel yönetimi ve denetimi YSK’nın yetkisi dahilindedir. Bizim bakanlık olarak gerçekleştireceğimiz, genel kamu düzeni ve asayişi seçimler döneminde de sağlamaktır. Diyarbakır’da oldukça verimli bir toplantı yaptık. Arkadaşlarımızla fikir alışverişinde bulunduk. Bundan sonra Diyarbakır’da ve diğer 8 vilayetimizde seçimlere kadar yapılabilecek çalışmalar hakkında bilgiler aldık. Seçimlerin 1 Kasım’da ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini, mutluluklar getirmesini, barış getirmesini, kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Hepinize en derin saygılarımı sunuyorum”
 
 
Açıklamanın ardından Valilik Makamına geçen Bakan Altınok, Vali Aksoy, Bölge Valileri ve diğer misafirler burada bir süre sohbet ettikten sonra Valilikten ayrıldı.