TKDK tarafından Diyarbakır IPARD 1 yatırımları sözleşme imzalama töreni ve IPARD 2 tanıtım toplantısı yapıldı.
Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Kutbettin Arzu, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, girişimciler ve davetliler katıldı.
Program sinevizyon gösteriminin ardından yapılan açış konuşmalarıyla başladı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkanı Ali Recep Nazlı yaptığı konuşmada; 3 yılda 11 bine yakın projeden, 8 bine yakın kısmının tamamlanıp faaliyete geçtiğini ve 45 bin kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Yaklaşık 42 ilde 6 katrilyon yatırım gerçekleştirdiklerini, bunlardan birinin de Diyarbakır olduğunu belirten Nazlı, “Bunun 3.3 katrilyon hibenin birçok kısmı ödendi. Temmuz’a kadar ödenmeye devam edecek. Diyarbakır’da 149 proje ile sözleşme imzaladık. Bunların tutarları 168 milyon, hibe tutarı da 97 milyon TL’dir. 600 kişilik istihdam oluşmuştur. Önümüzdeki yıl hedefimiz bunu 2 bine çıkarmaktır. Henüz projelerimiz yüzde 40 kapasite ile çalışıyor. Kapasite artıkça istihdam sayımız da aynı oranda artacaktır” dedi.
Vali Aksoy: “tarımın hızlı bir şekilde gelişmesi ve Diyarbakır ekonomisinde önemli bir yer tutması bakımından bu yatırımlar büyük önem taşımaktadır”
TKDK Başkanı Ali Recep Nazlı’dan sonra konuşan Vali Aksoy, bugün Diyarbakır’da Kırsal Kalkınma ve Destekleme Kurulu’nun çağrılarına uyarak sözleşme yapmaya hak kazanan firmalarla sözleşme imzalamak ve IPARD 2 tanıtım toplantısını yapmak için bir aradayız dedi. Vali Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “Diyarbakır tarım potansiyeli bakımından ülkemizin en önemli alanlarından biridir. Diyarbakır’da tarımın daha ileri noktalara ulaşabilmesi adına yapılan çok önemli çalışmalar bulunmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın öncülüğünde, kurum ve kuruluşlarımızın verdiği destekle, havza bazlı yürütülen çalışmalarla Diyarbakır’da önemli mesafeler alınmaktadır.
Tarımı destekleyen bir başka çalışmada DSİ’nin yürüttüğü sulama projeleridir. Diyarbakır’ımızda bir kısım sulama projesi bitti ve bir kısmı da devam etmektedir. Başta Silvan Barajı olmak üzere birçok alanda yürütülen çalışmalara bugün de Çınar İlçemizde bir sulama kanalının temelini atarak devam edeceğiz. Özellikle tarımın hızlı bir şekilde gelişmesi ve Diyarbakır ekonomisinde önemli bir yer tutması bakımından bu yatırımlar büyük önem taşımaktadır. Diyarbakır’ın tarımında hayvancılığında önemli gelişmelerin olduğunu hepimiz görüyoruz. Bu gelişme ve çalışmalardan dolayı 3 dönem milletvekilliği yapan ve son 10 yılda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını yürüten Sayın Mehdi Eker’e ve ondan bu görevi devralan şimdiki bakanımız Sayın Kutbettin Arzu’ya teşekkür ediyoruz.
Tarımı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz ülke genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da çok önemli tarımsal kalkınma faaliyetlerinde bulunmaktadır. Kurum başkanımızın da ifade ettiği gibi Diyarbakır’da 168 milyon liralık bir yatırım gerçekleştirilmiştir. Bu desteklerle Diyarbakır’daki yatırımcılarımız da çalışmalarını yaptılar. Diyarbakır’daki firmalara 97 milyon liralık bir hibe verildi. Kurum tarafından yeni dönemde bölgemizde birçok sektörü kapsayacak şekilde ilana çıkılacak. Bizim de Diyarbakır’daki firmalarımızdan beklediğimiz bu ilana başvurmaları, çünkü ne kadar çok başvuru olursa o kadar kaliteli projenin Diyarbakır’da hayat bulmasını da sağlamış oluruz.
“Diyarbakır önümüzdeki dönemde Türkiye’nin var olan potansiyelini harekete geçirerek bir tarım ve hayvancılık şehri olma yolunda çok daha hızlı bir şekilde yol alacaktır”
Tarımı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun en önemli özelliklerinden biri de bence kırsal kalkınmayı destekliyor olması. Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi göç. Göç’ün önlenmesi açısından kırsalda yaşayan insanların kendilerine yetecek ekonomik girdiyi bu kurumumuz aracılığıyla sağlamış oluyoruz. Bu anlamda başta kurum başkanımız olmak üzere emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Diyarbakır önümüzdeki dönemde Türkiye’nin var olan potansiyelini harekete geçirerek bir tarım ve hayvancılık şehri olma yolunda çok daha hızlı bir şekilde yol alacaktır. Bu projelerin ilimize tarım sektörümüze hayırlı olmasını diliyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Bakan Arzu: “Diyarbakır’ın genlerinde barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşama kültürü vardır.”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ise sözlerine TKDK'nın bölgeye ve Diyarbakır'a sağladığı destekten dolayı teşekkür ederek başladı. Arzu, “Diyarbakır kültür ve medeniyet şehridir. İlimiz, tarih boyunca huzur ve güven ortamının olduğu bir kardeşlik şehri olarak anılmıştır. İnşallah bu belirsizliğin ortadan kalkarak insanlarımızın iş ve aş peşinde koştuğu; istikrarın, huzurun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin sağlandığı dönemlere bir an önce dönmeyi ümit ediyoruz.” dedi. Diyarbakır’ın genlerinde barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşama kültürünün olduğunu ifade ederek, “Diyarbakır, Müslüman, gayr-i müslim her toplumdan insanın bir arada yaşadığı, huzur atmosferinin sağlandığı şehirdir” diyen Arzu “Kim Diyarbakır’a bir çivi çakarsa alnıma çaksın” şeklinde konuştu.
“İnsanımızın huzur ve güvenliğini sağlamak adına ciddi adımlar atılıyor, atılacak.”
Diyarbakır'da şu anda yapımı devam eden 4 adet 5 yıldızlı otelin olduğunu belirten Arzu, "Ama Diyarbakır'da maalesef bitmiş otellerde bile turizm potansiyeli yok. Diyarbakır Surları UNESCO'ya dahil edildi. Diyarbakır ve Mardinlilerin söylediği, biz bölgeye 5 milyonun üzerinde turist beklerken bugün maalesef olaylar nedeni ile bırakın turistleri, biz kendimiz ilimize bölgemize gidemiyoruz diye serzenişte bulundular. Bu sorunu birlik beraberlik içerisinde hep beraber inşallah çözeceğiz. Ben bölge insanına güveniyorum, bu konuda hükümetimiz de üzerine düşeni yapıyor, bundan sonra da yapacak.  İnsanımızın huzur ve güvenliğini sağlamak adına ciddi adımlar atılıyor, atılacak. Ama huzur ve güveni sağlarken, demokrasiden şeffaflıktan birlikte yaşama kültüründen ve insan haklarında da asla taviz vermeyeceğiz. Bu süreç içerisinde, Diyarbakır'da neler yapıldı tekrar etmekte fayda var. Bu süreç içerisinde başta demokrasi ve insan hakları olmak üzere hükümetimiz tarafından birçok uygulama hayata geçti. Olağanüstü halden çıktı, dille ilgili sorunlar ortadan kalktı. Yatırımlar konusunda ciddi ilerlemeler kaydettik. Son 10 yıl içerisinde Diyarbakır'daki kamu yatırımlarının toplamı 19.3 milyar. Bu yatırımların önemli bir kısmı sağlık, eğitim, altyapı ve enerji yatırımları" dedi.
Tören, 13 ve 14. Çağrı döneminde sözleşme imzalamaya hak kazanan 29 başvuru sahibi ile sözleşme imzalanmasının ardından toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.