Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy eşi Hanımefendi Hülya Aksoy ile birlikte, Diyarbakır Ticaret Borsası tarafından düzenlenen geleneksel iftar buluşmasına  katıldı.

 

İftar programına Vali Aksoy ve eşi Hanımefenfi Hülya Aksoy’un yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal ve eşi, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve eşi, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ve eşi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve eşi, iş dünyasını  temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

İftar programında bir konuşma yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Saygı Değer Hanımefendiler, Beyefendiler Diyarbakır Ticaret Borsasının düzenlemiş olduğu bu iftar programında sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Buraya katılan siz değerli konuklarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Bu süreçte vatandaşlarımızın zarar görmemesi adına kentin bütün dinamitleriyle birlikte hareket etmeye gayret ettik

 

Biraz öncede ifade edildi; Diyarbakır Valiliği görevine 22 Eylül 2014 tarihinde başladım ve o tarihten itibaren bu görevi büyük bir gayretle yürütme çabası içerisinde oldum. Göreve başladığım tarihten kısa bir süre sonra artık hepinizin bildiği gibi 6-7 Ekim olaylarıyla başlayan ve süreç içerisinde artan azalan boyutlarda terör olaylarıyla Diyarbakır’da karşı karşıya kaldık. Bu süreçte vatandaşlarımızın zarar görmemesi oluşabilecek bir zarar varsa bunun en hafife indirilebilmesi adına kentin bütün dinamitleriyle birlikte hareket etmeye gayret ettik. Sivil toplum kuruluşlarımızla, odalarımızla, yerel kurum ve kuruluşlarımızla istişare ve işbirliği içerisinde bu çalışmalarımızı ortaya koyduk ve Diyarbakır’da bu sürecin en hafif şekilde atlatılabilmesi adına büyük gayret gösterdik.

 

 

Önümüzdeki dönemde Diyarbakır’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi adına çok önemli  çalışmaların gerçekleşeceğini ifade etmek isterim

 

Diyarbakır kadim bir şehir, önemli birikimlere sahip bir şehir ve bu birikimlerini ortaya çıkarma adına yapılması gereken birçok çalışma var. Bu çalışmaların bir bölümü bütün kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği içerisinde faaliyete geçirildi, geçirilmeye çalışıldı. Önümüzdeki dönemde Diyarbakır’ın hak ettiği noktaya gelebilmesi adına çok önemli bir çalışmanın da bu noktada gerçekleşeceğini de ifade etmek isterim. Diyarbakır’da birçok alanda çalışmalar yapmaya gayret ettik. Bu noktada Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, basınımızla, kamu kurum ve kuruluşlarımızla hep işbirliği içerisinde bunları yapma gayreti içerisinde olduk.

 

Özellikle toplumda var olan sıkıntıların hafifletilebilmesi adına oluşturulabilecek provokasyonların gerçekleşmemesi adına birçok kurum ve kuruluşumuzla sürekli istişare içerisinde olduk. Meslek odalarımızla, başta baromuz olmak üzere odamız, borsamız, esnaf odamız, birçok kurum ve kuruluşumuzla, iş dünyasını temsil eden değerli sivil toplum kuruluşlarımızla hep istişare içerisinde çalışmalarımızı ortaya koymaya gayret ettik. Temel amacımız Diyarbakır’ın bu sıkıntılardan en az hasar görmesi ve toplumu daha iyi bir noktaya taşıyabilmekti. Bütün bu çalışmaları yaparken Diyarbakır’da görevde bulunduğum süre içerisinde bütün kurum ve kuruluşlarımızın ilgi, destek ve çalışmalara olan katkılarını gördük. Başta adliyemiz olmak üzere önceki Başsavcımız ve mevcut Başsavcımızın şahsında adliyede yürütülen bütün çalışmalarda destek gördük. Özellikle Odamız, Borsamız, Esnaf Odamız iş dünyasının sorunlarının çözümü noktasında yaptığımız çalışmalarda hep birlikte hareket ettik. İş dünyasını temsil eden sivil toplum örgütlerimizle hep beraber olmaya gayret ettik. Bize aktardıkları sorunlarına çözüm üretmeye gayret gösterdik.

 

 

Diyarbakır artık kabuğunu kırmış ve daha iyi bir noktaya kendisini taşıyacak bir duruma gelmiştir

 

Dicle Üniversitemiz Diyarbakır’ın önemli bir markası ve değeri. Üniversitemizle işbirliği içerisinde birçok çalışmayı gerçekleştirdik. Kentin sorunlarının çözümü noktasında ortak hareket etmeye gayret ettik. Halkın huzur ve güvenliği için güvenlik birimlerimiz polisimiz, jandarmamız, korucumuz büyük bir özveriyle bu çalışmaları gerçekleştirdi. Yeri geldi şehit oldu ama Diyarbakır’ın huzurunun güvenliğinin tam anlamıyla sağlanması adına bu çalışmaları hiçbir şeyden çekinmeden yaptı. Birçok çalışmayı hep beraber ortaya koyduk ve gerçekleştirdik. Çok zor bir süreci hep beraber birlikte aştık aşmaya devam ediyoruz. Diyarbakır artık kabuğunu kırmış ve daha iyi bir noktaya kendisini taşıyacak bir duruma gelmiştir. Yeni süreçte yeni dönemde cazibe merkezleri programıyla yeni oluşturulacak olan OSB’ler ile Diyarbakır birçok noktada ekonomik anlamda da kendisini geliştirecek ve daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

 

 

Ben yoktu biz vardık ve biz olarak Diyarbakır’da bir şeyler yapabildiysek bunu hep beraber yaptık

 

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cumali Bey ve bazı ilçelerde kaymakam arkadaşlarımız belediye başkanlıklarına görevlendirildi. Onlar da görevlerini devraldıktan sonra büyük bir gayretle kentin gelişmesi ve kalkınması için büyük bir çalışma içerisindeler. Ben Cumali Başkanımızın şahsında bütün belediye başkan vekili arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Çünkü bir ve bütün olarak Diyarbakır’ın gelişmesi adına ortak çalışma anlayışı içerisinde faaliyetlerimizi ortaya koyduk. Ben yoktu biz vardık ve biz olarak Diyarbakır’da bir şeyler yapabildiysek bunu hep beraber yaptık. Bu anlamda ben görev yaptığım süre içerisinde bize her türlü desteği sunan büyün kurum ve kuruluşlarımızın, kişilerimize teşekkür ediyorum. Tek tek sayarsak mutlaka atlayacaklarımız vardır. Organize Sanayi Bölgemizin Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımızla OSB’nin gelişmesi adına, Kalkınma Ajansındaki arkadaşlarımızla genel sekreterimizle beraber Diyarbakır’ın gelişmesi adına birçok kurum ve kuruluşumuzla hep birlikte gayret içerisinde olduk. Diyarbakır’ı bir nokta daha ileriye nasıl taşıyabiliriz bu noktada faaliyetlerde bulunduk. Ben bize destek sunan katkı veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Eğer ortada bir başarı varsa bu başarıda herkesin bir katkısı vardır, bunu birlikte gerçekleştirdik. Benim belki buradaki fonksiyonum bir orkestra şefi fonksiyonuydu. Ama ortak sesin, güzel sesin hep birlikte çıkmasında herkesin belli ölçüde katkısı olmuştur. Bu anlamda da ben bütün katılımcılara bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

 

 

Diyarbakır’ın bende müsaade ederseniz bundan sonrada fahri hemşerisi olmaya devam edeceğim

 

Görev yaptığım yerleri ben hep memleketim gibi benimserim. Daha önce Valilik görevini yürüttüğüm Muğla, Mersin, Samsun benim memleketlerimden biriydi. Şimdi Diyarbakır’da memleketlerimden biri olarak benim nazarımda büyük bir karşılığı olacak. Bu anlamda Diyarbakır’ın ben de müsaade ederseniz bundan sonrada fahri hemşerisi olmaya devam edeceğim. Kocaeli’nde de bir kardeşiniz, hemşeriniz olarak her zaman sizlere kapımız açık olacak. Orada da yapabileceğimiz bir şeyler varsa onları da yapmak için gayret göstereceğiz.   Umuyorum ki Diyarbakır’da başlattığımız, konuştuğumuz birçok proje önümüzdeki süreçte hep gerçekleşir, çok daha iyi bir noktaya taşınmış olur. Diyarbakır çok daha iyi şeyleri hak ediyor. Diyarbakır’ın algı sorunu var. Bu algı sorununu ortadan kaldırma adına yürütülen çalışmalar var. Hepinizin yakından bildiği gibi tur operatörlerini davet ettik. İş dünyası Diyarbakır’a geldi. Hep birlikte Diyarbakır’daki algının değişmesi adına birçok çalışma gerçekleştirildi. Bunların önümüzdeki dönemde artarak devam etmesi ve daha iyi bir noktaya taşınması da sizlerin yapacağı çalışmalar ile olacak.  

 

 

Diyarbakır’ı Diyarbakırlı dostlarımızı unutmayacağız

 

Bu davete icabet edip gelen bütün konuklarımıza teşekkür ediyorum. Bu organizasyonu gerçekleştiren Diyarbakır Ticaret Borsamızın Başkanı Sayın Engin Yeşil’in şahsında bütün yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Diyarbakır’da görev yaptığım süre içerisinde bütün çalışmalarımızı yakından izleyen kamuoyuyla paylaşan değerli basınımıza teşekkür ediyorum. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir aksilik olmadığı takdirde muhtemelen Perşembe sabahı Diyarbakır’dan ayrılmış olacağım. Bayramın ilk günü yine burada bayramlaşma programlarımızı yapacağız. Ondan sonra da Perşembe günü bir aksilik olmadığı takdirde Kocaeli’ne intikal edeceğiz ve orada görevimize başlayacağız. Ama Diyarbakır’ı Diyarbakırlı dostlarımızı unutmayacağız. Sizlerin de bizleri unutmamanız temennisiyle tekrar hepinize teşekkür ediyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”

 

Konuşmanın ardından Oda ve Borsalarımız tarafından Vali Aksoy ve eşi Hanımefendi Hülya Aksoy’a hediye takdimi yapıldı.

 

Açılan iftarların ardından Vali Aksoy ve eşi Hanımefendi Hülya Aksoy’un konuklarla toplu fotoğraf çekilmesiyle iftar programı sona erdi.