Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne 3 adet Yeni Nesil Orta Tonajlı Arama ve Kurtarma Müdahale Aracı gönderildi.
 
Araçlarla ilgili bir açıklama yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin AKSOY; AFAD Başkanlığınca; Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünün afet ve afet sonrası olumsuzluklara müdahale kapasitesinin arttırılması, illerde yürütülen arama kurtarma hizmet kalitesinin yükseltilmesi amacıyla gönderilen 3 adet Orta Tonajlı Arama Ve Kurtarma Araçları için, 15 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da AFAD Başkanlığında teslim töreni düzenlendiğini söyledi.
 
 
Yaklaşık 5 ton ağırlığında araçlar 6 personel taşıma kapasitesine sahip. Tepe lambası, anons ve siren sistemi bulunan araçlarda, uzak bağlantı yoluyla başka bir ortamda izlenebilir özelliğe sahip saha-operasyon kayıt kamerası da mevcut. Navigasyon, araç takip-izleme sistemi, telsiz haberleşme sistemi, kumanda sistemiyle otomatik yönlendirilebilen aydınlatma kulesi gibi ilave donanımları bulunan 3 adet aracın arama ve kurtarma kapasitesine ilişkin bilgi veren Vali AKSOY, araçlarda;
 
 
- Yeni nesil hidrolik kesme-ayırma setleri ve güç üniteleri,
- Jeneratörler,
- Yeni nesil enkaz altı görüntüleme sistemleri,
- Kaldırma yastıkları,
- 27 ile 11 kg’lık kırıcı ve deliciler,
- Duman tahliye fanı,
- Yeni nesil beton ve demir kesme ekipmanları,
- Çok amaçlı sedye,
- Manuel ekipmanlar ve arama kurtarma ekipmanları bulunduğunu belirtti.
 
 
        Vali AKSOY; “Yeni Nesil Orta Tonajlı Arama ve Kurtarma Müdahale Araçları sayesinde, Diyarbakır ilimiz ve bölge illerinde meydana gelebilecek afet ve acil durumlara müdahale kapasitesi ve kalitesi artmış, aynı anda farklı bölge ve alanlarda yapılacak çalışmalar için ekipman ihtiyacı yüksek oranda giderilmiştir” şeklinde konuştu.