Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Kutbettin Arzu ve Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un katılımıyla Çınar İlçesi Kazıktepe köyünde Dicle-Kıralkızı Cazibe Sulaması 2. Kısım Şebeke İnşaatı temel atma töreni gerçekleştirildi.
Düzenlenen törene Bakan Arzu ve Vali Aksoy’un yanı sıra Çınar Kaymakamı İsmail Şanlı, Vali Yardımcıları Kürşat Güleryüz ve Remzi Kattaş, DSİ 10. Bölge Müdürü Yunus Algın ve vatandaşlar katıldı.
Program saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra programda bir konuşma yapan Vali Aksoy, programa katılanlara ve töreni onurlandıran Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu’ya teşekkür etti.
Vali Aksoy: “Bu çalışmalar Diyarbakır’ın tarımsal potansiyelinin yükselmesine, tarımdan elde edilecek gelirin daha üst noktalara taşınmasına çok önemli bir katkı sunacak.”
Vali Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “Devlet Su İşleri, Diyarbakır’da çok önemli yatırımları gerçekleştiriyor. Biraz önce bölge müdürümüz de bahsetti, Diyarbakır’ın var olan tarımsal potansiyelini daha iyi bir noktaya taşımak, su ile toprağı buluşturmak adına geçmişten itibaren önemli çalışmaları gerçekleştiriyor. Başta Dicle Kralkızı barajı ve Silvan barajı olmak üzere iki büyük proje ve bu büyük projelerin altında yer alan onlarca projeyle Diyarbakır’da sulu tarıma geçme ve tarımdan daha yüksek oranda verim alabilme adına, önemli çalışmalar yapılıyor. Mayıs ayında, birçok baraj ve isale hattının temelini atmıştık. Aradan kısa bir süre geçti, bugün de yine bir isale hattının temelini atmak üzere bir aradayız. Bu çalışmalar Diyarbakır’ın tarımsal potansiyelinin yükselmesine, tarımdan elde edilecek gelirin daha üst noktalara taşınmasına çok önemli bir katkı sunacak. Su ile toprağı buluşturmak her zaman mümkün olabiliyor ama suyu cazibeli bir şekilde toprakla buluşturmak çok daha önemli. Bugün temelini atacağımız isale hattıyla önemli bir bölümünü cazibeli sulamaya kavuşturacağımız bu alanlara, ekonomik anlamda da çok önemli bir katkı sağlamış olacağız. Devlet Su İşlerimiz, sulama projelerinin yanında, enerji projeleri ve taşkın korumayla önemli çalışmaları Diyarbakır ilinde yürütüyor.
“Şu anda Diyarbakır ilinde, çeşitli bakanlıklarımıza ait 262 proje devam ediyor. Bu 262 projenin yatırım tutarı, 5 milyar 69 milyon liradır.”
Diyarbakır’da sadece Devlet Su İşleri’nin,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı’mızın yatırımları yok. Diyarbakır’ımızda birçok Bakanlığın, birçok sektörde önemli çalışmaları ve yatırımları var. Bu yatırımları kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu anda Diyarbakır ilinde, çeşitli bakanlıklarımıza ait 262 proje devam ediyor. Bu 262 projenin yatırım tutarı, 5 milyar 69 milyon liradır. Bu oldukça büyük, önemli ve geniş alanda bir yatırımı ifade etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti, Diyarbakır’a ve bölgeye verdiği önemi bu yatırımlarla bir başka şekilde ifade etmektedir. Orman Su İşleri Bakanlığı’mızdan Ulaştırma Bakanlığı’mıza, Milli Eğitim Bakanlığı’mızdan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’mıza, Enerji Bakanlığı’mızdan Gençlik ve Spor Bakanlığı’mıza, bir çok bakanlığımızın bölgemize hizmet ve yatırımları var. Bunların hepsi, Diyarbakır halkı için ve burada yaşayan insanların daha gelişmiş bir ülkede yaşayabilmeleri adına yapılan yatırımlardır. Bu yatırımlarda emeği geçen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na, önceki dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Diyarbakır milletvekilimiz Sayın Mehdi Eker Bey’e, Diyarbakır milletvekillerimize ve Mehdi Eker Bey’den bu görevi devralan Sayın Bakanımız Kutbettin Arzu Bey’e, sivil toplum örgütlerimize, odalarımıza, borsalarımıza ve çalışmaları fiilen yürüten bütün kamu kurumlarımızın değerli yönetici ve mensuplarına teşekkür ediyorum. Bu yatırımın da Diyarbakır’ımıza, bölgemize ve tarım sektörüne hayırlı olmasını diliyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.
Vali Aksoy’dan sonra konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ise atılacak temelle bereketli Mezopotamya topraklarını suyla buluşturup Türkiye'nin tarımına ve ekonomisine büyük katkı sağlanacağını söyledi.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığı sırada Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) tamamlanması için kentteki iş dünyasıyla birçok heyet kurduklarını ve defalarca Ankara'ya gidip görüşmeler yaptıklarını anlatan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, ‘Her yıl ayrılan ödeneklerle projenin 50 yıl gibi uzun bir sürede ancak tamamlanabilir’ gibi bir karamsarlığa kapıldıklarını ifade etti. Bakan Arzu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2008'de GAP için oluşturduğu özel fon sayesinde ödenek problemi olmadan çalışmaların yürüdüğünü belirterek, “Eğer engellemeler olmasaydı bu projeler şimdi çoktan bitmişti" diye konuştu.
Bazı güçler tarafından baraj şantiyelerinin sabote edilerek durdurulduğunu anımsatan Arzu, "Bu yatırımlar bir miktar geciktiyse hükümetimizden dolayı değil, bu yatırımların bu bölgeye gelmesini, bölge insanının refah seviyesinin yükselmesini, üretiminin artmasını istemeyen bazı güçlerin çabalarıyla gecikti. Bütün bunlara inat biz, ısrarla ve inatla bu yatırımları sürdüreceğiz" ifadesini kullandı. Bakan Arzu, hükümetleri döneminde ekonomik yatırımların yanında Türkiye'de demokrasi alanında da gelişim gösterdiğini belirterek, sivil inisiyatifin gelişmesi, vatandaşlarımızın istedikleri gibi yaşayabilmesi, inancını istediği gibi yaşaması ve istediği gibi dili kullanması alanlarında da çok ciddi çalışmaların yapıldığını aktardı.
“Komşularımızla birlik beraberlik, dayanışma, huzur, içerisinde yeni güzel günlere yürüyeceğiz.”
“Önümüzdeki dönemde de inşallah 1 Kasım'da yakalayacağımız istikrar ile Türkiye kaldığı yerden devam edecek. Aynı zamanda Türkiye'nin istikrarı, Ortadoğu istikrarına da sebep olacak” diyen Arzu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ortadoğu'nun yeniden şekillendirilmesinde bilgimiz, inisiyatifimiz dışında bir şeyin olmayacağına hep beraber karar vereceğiz. Komşularımızla birlik beraberlik, dayanışma, huzur, içerisinde yeni güzel günlere yürüyeceğiz. Bunun yolu önümüzdeki 1 Kasım seçimlerinde huzura ve istikrara oy vermekten, sandığa gitmekten ve oyumuzu özgürce kullanmaktan geçiyor. 1 Kasım seçimleri önümüzdeki 100 yılın şekilleneceği bir seçim olacaktır. Ortadoğu'nun yeniden şekillendirilmesinde güçlü bir iktidarla biz yerimizi alırsak inşallah önümüzdeki 100 yılda da bu topraklardan kan, barut ve gözyaşı silinecek ve bu topraklar eskiden olduğu gibi yine huzurun, barışın ve kardeşliğin yaşandığı topraklar olacak” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından protokol’ün temsili temel atma butonlarına basmasıyla birlikte, temel atma töreni son buldu.