Sayın Başbakan Yardımcımız Mehmet Şimşek Cazibe Merkezleri Projesi kapsamında Diyarbakır’da bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya gelerek mevcut durum hakkında istişarede bulundu.
 
Toplantıda Sayın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in yanı sıra Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Cumhuriyet Savcısı Tuncay Bozdoğan, Vali Yardımcımız Mehmet Çağrı Özpolat, Yenişehir Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Dr. Mehmet Özel, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mustafa Kılıç, Bağlar Kaymakamı Tolga Toğan, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan, Başbakan Yardımcısı Başdanışmanı Süleyman Şemdinlioğlu, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Hüseyin Cengiz, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Organize Sanayi Bölgesi Başkan Vekili Abdülkadir Karavil, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
Toplantıda bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şöyle konuştu:
 “Sayın Başbakan Yardımcımızla burada sizinle birlikte olmak ve Diyarbakır üzerinde sizlerin ileteceği temel beklentilerinizi, ekonomik alandaki isteklerinizi, bekli de yaşanan sorun ve buna ilişkin talep ve dileklerinizi dinlemek adına ayırdığı bu zaman için kendisine çok teşekkür ediyorum. Türkiye ekonomisi Sayın Cumhurbaşkanı’mızın vizyoner liderliğinde, Hükümetimizin kararlı ve piyasayı rahatlatıcı adımlarıyla, gerçekten istikrarlı bir şekilde tüm boyutlarıyla daha iyi ve güzele ülkeyi taşıyan, temelde özel sektör, ihracat ve üretim odaklı bir birliği hedefleyen, ülkenin her yerinde kalkınmayı amaçlayan bir süreçteyiz hamdolsun. Türkiye’nin bu ekonomik başarısında Sayın Başbakan Yardımcımızın üstelendiği görevin ve kattığı çok önemli zenginliklerin önemi büyük. Bu gidişle Diyarbakır’ımızı da, ülkenin geleceğe yönelik büyük yürüyüşünde, hem derinlik ve zenginlik sunan, hem de kalkınmasını sürdürülebilir kılan bir grupta tanımlamak ve hazırlamak cephesindeyiz. Sayın Başbakan Yardımcımızın şahsında Hükümetimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza, Diyarbakır’ımıza ve özellikle bu bölgeye dönük hem projelerde hem süren yatırım hizmetlerini desteklediği için çok teşekkür ediyorum. Tekrar zatıâlinizi ağırlamanın mutluluğu içerisinde Diyarbakır’a hoş geldiniz diyor, sözü Başbakan Yardımcısı’na bırakıyorum.”
 
Daha sonra bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şunları söyledi:
 
“Değerli Valimiz’e, Milletvekili arkadaşlarıma bu birlikteliği sağladıkları için teşekkür ediyorum. Sizlere de bu toplantımıza teveccüh gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum. Daha çok sizlerin beklentilerini, değerlendirmelerini doğrusu bu kısa süre içerisinde anlamak için geldim. Türkiye çok zor bir dönemi geride bıraktı. Şu bir gerçek bizim uzun süredir rasyonel politikalarımız ve tabiki yaptığımız reformlar sayesinde bu testten başarıyla çıktık. Yapılacak çok şey var ve ona göre de çok yoğun bir çalışma söz konusu. Ben de bu çalışmaları Başbakan adına koordine ettiğim için buraya gelmişken, Diyarbakır gibi çok önemli bir medeniyet ve bir o kadar da ticaret ve sanayi merkezi bir bölge olduğundan, gelmişken kanaat liderlerini, değer aktörlerini dinlemek istedim.”
 
Kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin sorularını yanıtlayan ve sorunlarını dinleyen Başbakan Yardımcısı Şimşek, toplantı bitiminde ilimizden ayrıldı.