Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İlimize gelen Başbakan Yardımcısı Sayın Hakan Çavuşoğlu, Valiliğimizi ziyaret etti.
 
Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Daha sonra Valilik makamına geçen Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu ve beraberindekiler, Vali Güzeloğlu ile bir süre görüştüler.
 
 Ziyarette, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun yanı sıra; Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem,  Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Demir, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, üst düzey bürokratlar, Kurum Müdürleri ve Şube Müdürleri yer aldı.
 
Görüşmede basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “ Değerli basın mensuplarımız bugün Saygıdeğer Başbakan Yardımcımızı ve beraberindeki değerli heyeti; medeniyet geçmişimizin, inancımızın, kültürümüzün çok özel ve güzel şehri Diyarbakır’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Sayın Başbakan Yardımcımıza Diyarbakır’ımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz diyorum. Kendilerini ağırlamaktan şahsım ve bütün Diyarbakırlılar olarak büyük bir mutluluk duyduğumu belirmek istiyorum. Saygıdeğer Başbakan Yardımcımızın hem şahsi hem de ekibiyle Diyarbakır’a teşrif etmesini hem de bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü kapsamında bölge müdürleri toplantısını Diyarbakır’ımızda gerçekleştirmesinden dolayı ayrıca teşekkür etmek istiyorum.
 
Gerçekte Diyarbakır’ın sahip olduğu kültürel varlıkları, vakıf eserleri ve Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden Sayın Başbakan Yardımcımızın delaletiyle gerçekleştirdikleri restorasyon projeleri apayrı bir zenginlik ve ilimiz için özel bir değer. İnşallah Diyarbakır’ımızın sahip olduğu bütün eserler ve değerler gibi bu çalışmalarla vakıf geçmişimizin bu büyük zenginliği geleceğe aktarılacak hem ibadet hem eğitim hem de kültür anlamında çok özel ve güzel katkılar sunacaklar.
 
Diyarbakır’daki huzur ortamının, birlik ve beraberliğin devam eden hükümetimizin ve yerel yönetimlerimizin gayret ve çalışmalarının tek bir amacı var insanımıza hizmet etmek, Diyarbakır’ın geleceğini bugünden daha iyi etmek, bu ziyaretin bu anlamda önemli bir katkı sağlayacağı içtenlikle inanıyor Sayın Başbakan Yardımcımıza teşrifleri için tekrar teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.
 
 Vali Güzeloğlu’ndan sonra bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu şunları söyledi: “Sayın Valim, çok değerli Milletvekili arkadaşım, saygıdeğer basın mensupları ben de öncelikle hepinizi saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün burada yüzyıllardır, binlerce medeniyete beşiklik etmiş Diyarbakır’da bulunmanın onurunu yaşıyorum. Türkiye nasıl ki İstanbul’suz, Ankara’sız, Erzurum’suz, Trabzon’suz, Bursa’sız olmazsa Diyarbakır’sız da olamaz. Diyarbakır hem benim hem de temsil etmiş olduğum siyasi düşünce nezdinde çok müstesna bir yere sahiptir. Hakikaten Diyarbakır’ımız buram buram tarih kokan güzellikleri, medeniyete beşiklik etmiş özellikleriyle son derece müstesna bir kenttir. Şehrimizde biliyorsunuz Hz. Ömer döneminde 639 yılında şehir merkezinde inşa edilmiş Ulu Camimiz, Anadolu’daki ilk camilerimizden biri olarak anılır. Aynı şekilde dünyanın en eski ve en sağlam surlarının olduğu, surlarımız ki bütün medeniyet motiflerini üzerinde barındıran müstesna bir şaheser kabul edebileceğimiz bir yapı 5700 metre uzunluğuyla Çin Seddi’nden sonraki en uzun surlar ve her şeyden önemlisi de tabi Diyarbakırlı insanımız kadirşinas, hamiyetperver özellikleriyle burada buluşmaktan son derece memnun ve mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum.
 
Bu muhteşem gönül şehrinde bir gönül işi için bulunuyoruz değerli arkadaşlar. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzün genişletilmiş bölge müdürleri ve diğer bürokratlarımızın katılımıyla gerçekleştireceğimiz istişare toplantısı. Vakıf medeniyetine ilişkin gelecek projeksiyonumuzu böyle değerli bir kentten oluşturma gayreti içerisinde olacağız. Öbür taraftan kısa bir dönem içerisinde sadece insanlığa değil aynı zamanda tarihi, kültürel ve vakıf kültür varlıklarına da girişilen ve terör nedeniyle maruz bırakılan bu yıkımı ortadan kaldırmak için gerçekleştirmekte olduğumuz devam eden restorasyon projelerimizi tekrar masaya yatıracağız ve Diyarbakır’ımızın en kısa süre içerisinde burasını bir medeniyet beşiği olarak turizme tekrardan bir cazibe merkezi yapmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak üzerimize nelerin düştüğünü haritasını, planlamasını yaparak çalışmalarımızı devam ettireceğiz.
 
Değerli arkadaşlarım Diyarbakır hiç hak etmediği bir şekilde son 30 yıldır maalesef terörle anılır oldu. Burada maalesef yıkım oldu. İnsanlar öldürüldü; genç, çocuk, yaşlı, kadın erkek demeksizin maalesef birçok canımızı yitirdik. Her ne olursa olsun bir vakıf ve medeniyetinin temsilcileri olarak, bizler insanı yaşatmanın, birliğin ve beraberliğin ve yaşatma medeniyetinin öncelendiği bir yerde Diyarbakır'da bu defa yeni bir vizyonla Vakıflar adına ortaya çıkacağız Allah'ın izniyle
 
Tabii Sur içinde özellikle kısa dönem önce yaşanan hadiseler nedeniyle toplam 14 tarihi eserimiz zarar gördü ve bunun 12 si Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait eserlerdir. Tabi terör sadece insana değil sadece belli bir düşünceye değil, sadece İslam’a değil, insanlığın ortak değeri olan her şeye karşı büyük bir düşmanlık göstermektedir.
 
Nitekim bugün restore ettiğimiz eserler arasında, yine terör tarafından harabe haline getirilmiş işte Ermeni Protestan kilisesini, Ermeni Katolik kilisesini de restore kapsamında aldık ve bunların da restorasyonu gerçekleştiriyoruz İnşallah bu süreçte Diyarbakır’ımızın tekrardan cazibe merkezi olması, o hedeflediğimiz beş milyon turistin buraları seyahat etmesi için bizler üzerimize düşeni hem hükümet olarak görev kapsamımızda, hem de benim görev kapsamımda bulunan vakıflar olarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz.
 
Saygıdeğer basın mensupları; bizim ecdadımız taştan bir medeniyet örmüştür adeta, taştan insanlığa hizmet etmenin fonksiyonunu vakıflar marifetiyle ifa etmiştir. Aynı şekilde sadece insanlara değil, bilumum canlılara hizmet etmek gayesiyle vakıflar oluşturmuştur.
 
Kısacası bizim medeniyetimiz Diyarbakır'daki, Türkiye'deki ve bütün illerimizdeki, bölgemizdeki medeniyetimiz yaşatma üzerine kurulmuş bir medeniyettir. Birlik ve beraberlik üzerine kurulmuş bir medeniyettir. Bir insanı öldürmenin bütün bir insanlığı öldürmek olduğunu, bir insan yaşatmanın da bütün bir insanlığı yaşatmak olduğu tasavvurundan hareketle bir medeniyet tasavvuru ortaya koyuyoruz.
 
Güzel işler olacak. Diyarbakır’ımız geliştirecek, gelişecek, kalkınacak, insanımız selametle barış içerisinde, huzur içerisinde Diyarbakır’ın kendi kodlarına yakışacak bir tarzda burada hayatını idame ettirecek.
 
Terörle etkili bir mücadelemiz var. Bunu sürdürmeye devam edeceğiz. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki süreç, bölgemiz içinde Diyarbakır içinde, çok güzel işlerin gerçekleştireceği bir süreç olacaktır diyorum, teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar” dedi.
 
           Yapılan açıklamalardan sonra Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, Diyarbakır programlarına katılmak üzere Valilikten ayrıldı.