Başbakan Yardımcısı Prof Dr Sayın Numan Kurtulmuş, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere İlimize geldi.
 
Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy tarafından karşılanan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’a Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Şimdiki Dönem İstanbul Milletvekili Mehdi Eker, Önceki Dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu ile Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal eşlik etti.
 
İlk olarak Eğil İlçemizdeki Peygamber Kabirlerini ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve beraberindekiler burada dua ettikten sonra İlçeden ayrıldı.
 
Daha sonra İç Kale Müzesi içerisinde yer alan tarihi mekanları ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve beraberindekiler müzede bulunan eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 
Müze ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş şunları söyledi: "Farklılıklarımızı ayrılık haline getirmeye çalışanlara aman ha dikkat edin. Terör ve fitne fesat peşinde koşanlara da buradan diyoruz ki 'Size ekmek çıkmaz. Buradan size de bir gelecek yok, bundan vazgeçin.' Bu millet kararlıdır, hep beraber 80 milyon el ele kol kola girmiş vaziyette inşallah terörü geride bırakacak.
 
Diyarbakır'ı inşallah yeniden barış, esenlik içerisinde, halkının sokaklarında sabaha kadar rahat gezebildiği, hiç kimsenin hiçbir tehdit ve korku altında tutulmadığı, kültürün, medeniyetin, sanatın, üniversitenin, çalışma yerlerinin, her şeyin cıvıl cıvıl işlediği bir şehir haline getireceğiz. Sur'un, yeniden inşasıyla ilgili çalışmalar süratle devam ediyor. Diyarbakır'ın bütün ilçelerinde, belediyemizin, devletimizin yaptığı hizmetler, vatandaşlarımıza güzel bir şekilde dönüyor. Zor günler geride kaldı. Şimdi onları hafızalardan silme dönemidir. Diyarbakır halkımızın, Türkiye'deki aziz milletimizin hafızalarından sileceğiz. Diyarbakır yine bir kültür ve turizm merkezi olacak. Ankara'nın, İzmir'in, İstanbul'un insanları yine yerli turist olarak gelecek ve bu şehrin güzelliklerine şahit olacaklar. Emeği geçen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. El birliğiyle Diyarbakır'ı ayağa kaldırmak hepimizin vazifesidir.
 
Bu topraklar, insanlığın son esenlik adasıdır. Bu topraklarda huzursuzluğa, ayrılığa asla yer yoktur, olmamalıdır. Biz asırlardır burada Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıyla Kılıçarslan'ın torunları yan yana bu coğrafyada hep beraber olduk. Bütün şehirlerimize hem Kılıçarslan'ın hem Selahaddin Eyyubi'nin ruhunu nakşettik. Anadolu böyle fethedildi. Bu ayrılıkları hiç kimsenin bir daha ortaya koymasına fırsat vermeyeceğiz. Barışı dil ucuyla değil kalpten ve gönülden isteyerek yolumuza devam edeceğiz. İnşallah çok daha güzel günlere gideceğiz."
 
Açıklamanın ardından Valilik Çalışma Ofisini de ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'u Vali Yardımcıları ve kaymakamlar karşıladı. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra çalışma ofisine geçerek burada ilimizdeki son gelişmelerle ilgili Vali Aksoy' dan bilgi aldı.
 
 
Ziyaretin ardından, yeniden düzenlenerek halkımızın hizmetine sunulan Hz. Süleyman Cami çevresi peyzaj alanında incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş ve Vali Aksoy burada devam eden çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 
İncelemelerin ardından  Ulu Cami önünde partisinin İstanbul İl Başkanlığı ve Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş Ulu Camide kılınan teravih namazının ardından İlimizden ayrıldı.