Başbakan Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Kutbettin Arzu ve eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker ile birlikte Diyarbakır Valiliği’ni ziyaret etti.
 
            Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy ve vali yardımcıları tarafından karşılanan bakanlar, ilk olarak Valilik şeref defterini imzaladı, ardından Valilik Makamına geçildi. Burada Vali Aksoy, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sayın Başbakan Yardımcımız, Sayın Bakanlarımız öncellikle Valiliğimizi ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. 63. Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı olarak görev aldınız. Daha önce Bakan Yardımcısı görevini yürüten Kutbettin Bey de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görev aldı. Kendisine de hayırlı olsun diyorum. 10 yıldır Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini yürüten Milletvekilimiz Sayın Mehdi Eker bey de tarım sektörünün gelişmesinde Türkiye’de çok önemli çalışmaları olan değerli bir bakanımızdı. Kendilerine de hem ziyaretlerinden dolayı hem de hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni süreçte ülkemizin huzur ve güven ortamı içerisinde seçimleri gerçekleştirmesi hususunda gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
 
 
            Silvan’da meydana gelen patlama hakkında da bilgi veren Vali Aksoy, “Bugün özellikle Silvan Barajımızda görev yapan askeri unsurlarımızın ilçeye intikalleri ve ilçe merkezinden geçişleri sırasında bölücü terör örgütü mensupları tarafından bir patlama gerçekleştirilmiştir. Askeri unsurlarımızda herhangi bir hasar olmamıştır. Ancak o sırada bakkala gittiği değerlendirilen 12 yaşlarındaki bir çocuk yaşamını kaybetmiştir. Bir vatandaş da yaralanmıştır. Bölücü terör örgütünün sivil vatandaşlara kent merkezinde vermiş olduğu bu zararı da tüm kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Sivil insanların zarar göreceği böyle bir noktada patlamanın gerçekleştirilmesi hiçbir şekilde izah edilemez ve kabul edilemez. Bu tür olayları da nefretle kınıyoruz. Bir daha tekrarlanmaması adına da güvenlik birimlerimiz büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyorlar” şeklinde konuştu.
 
 
            Şehrin içinde ve sivillerin yaşadığı bir mahalde bombalama yapanların nasıl bir zihniyete sahip olduklarını, halkın vicdanına havale ettiğini belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise bu ve benzer olayların terör örgütünün sivil vatandaşın hayatını hiçe saydığını gösteren örnekler olduğunu kaydetti. Yaşananların terörün çirkin yüzünü, sivil hayata dair hiçbir hassasiyet taşımadığını gösteren örnekler olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Yılmaz, şöyle devam etti: "Daha önce de bazı ilçelerde sivil halkın içine silahlarla girip, bir takım eylemler gerçekleştirip, sivil halkın zarar görmesine zemin hazırlamaya çalıştılar. Biz onların bu tuzaklarına düşmeden olanca hassasiyetimizle terörle mücadele ediyoruz. Diğer taraftan sivil vatandaşlara en küçük bir zarar gelmemesi için azami çaba ve gayret içindeyiz. Bizim asıl amacımız vatandaşımızın emniyetini sağlamak. Terör örgütünün sivil halkın yaşamı ile ilgili hiç bir hassasiyeti yok. Silvan insanların yaşadığı bir alan. Orada bu bombalamanın yapılması bu zihniyeti çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir tek insanın canı her şeyden daha kıymetli. Maalesef bazı yapıların insana bu kıymeti vermediğini çok açık görüyoruz. Türkiye bütün siyasi kanalların açık olduğu bir ülke. Demokratik siyasetin kapılarının ardına kadar açık olduğu bir ülke. Böyle bir ülkede terör saldırısı yapan, şiddete başvuranların hiç bir iyi niyet taşımadıkları, bu halkın faydasını gözetmedikleri çok açık ve net ortada. Özellikle bu bölgede yaşayan insanlarımıza büyük zararlar veriyorlar. Bu bölgenin huzurunu kaçırıyorlar. Ben bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Siyasi görüşü, partisi, anlayışı, mezhebi, inancı ne olursa olsun herkesin terörün karşısında ilkesel bir şekilde durması ve terörü dışlaması lazım. Bunu yapmadığımız müddetçe bu ağır bedelleri ödemeye devam edeceğiz. Güvenlik güçlerimiz seferberlik hali içinde. Bu mücadele kolay değil. Türkiye bir hukuk devleti ve hiç kimsenin suç işleme imtiyazı yok. Kim suç işliyorsa cezasını er geç görecektir"
 
 
            Silvan’daki saldırıyı nefretle kınadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu da "Ben de bu menfur saldırıyı kınıyorum. Sokaklara, caddelere, şehir merkezlerine patlayıcı koyup patlatmak, insanımızın can kaybına sebep olmak ve bunu da üstelik ’Barıştan yanayız’ diyen bir hareketin yapmasını şiddetle kınıyoruz. Kendileri ’Silah artık bir çözüm aracı değil silahların gömülmesi lazım’ derken daha sonra bu silahların dağda değil şehirde patlatılmasını kınıyorum" diye konuştu.