Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım bir dizi temaslarda bulunmak ve toplu açılış töreni gerçekleştirmek üzere Diyarbakır’a geldi.
 
Diyarbakır ziyaretinde Başbakan Yıldırım’a İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki, Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık,  Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Önceki Dönem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı şimdiki dönem İstanbul Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatih Şahin ve Ahmet Sorgun, İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal ile önceki dönem Diyarbakır Milletvekilleri eşlik etti.
 
Diyarbakır ziyaretinde ilk olarak Valilik ziyareti gerçekleştiren Başbakan Yıldırım’ı burada Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar karşıladı. Valilik Makamına geçen Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler burada Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’dan brifing aldı.
 
Valilik ziyaretinin ardından Ulu Cami önünde gerçekleştirilecek olan açılışları yapmak üzere alana giden Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler burada ilk olarak İlçe esnafını ziyaret ettiler. Esnafla yakından ilgilenen Başbakan Yıldırım esnafın sorunlarını dinleyerek onlarla bol bol sohbet etti.
 
Esnaf ziyaretinin ardından toplu açılış töreninin yapılacağı alana gelen Başbakan Yıldırım ve beraberindekileri burada coşkulu bir kalabalık karşıladı. Toplu açılış töreninde açış konuşmasını yapan Vali Aksoy şunları söyledi: “Sayın Başbakanım, Sayın Bakanlarım; 33 ayrı medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültür ve inançlara sahip insanların hoşgörü içerisinde kardeşçe yaşadığı Diyarbakır’ımıza hoş geldiniz, onur verdiniz. Diyarbakır 1 milyon 673 bin nüfusuyla Türkiye’nin 12 inci büyük şehri ve birçok medeniyetin izlerini bugüne kadar taşımız farklı kültürel değerlere sahip bir kent. Kentin hak ettiği noktaya gelebilmesi için hükümetimizin, devletimizin Diyarbakır’a gösterdiği desteklerden dolayı başta Sayın Başbakanımıza onun şahsında ayrı ayrı bütün Bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bugününü Diyarbakır’a ayırarak gelerek sorunları yerinde dinleyen Sayın Başbakanımıza tekrar hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.”
 
Toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Yıldırım şunları söyledi: “Teröre, Türkiye'nin hiçbir yerinde asla ve asla el aman vermeyeceğiz. İşte  Diyarbakır, 4 Eylül'de buraya geldik, arkadaşlarımızla beraber dedik ki 'Artık  yeter, bu terörün Diyarbakır'ımıza, bölgemizi geri bırakmaya, insanımıza zarar  vermesine artık müsaade etmeyeceğiz.' O gün, bugün sizlerin desteğiyle terör  örgütüne el aman verdirmiyoruz. Güvenlik güçlerimiz, polisimiz, jandarmamız,  korucumuz, askerimiz her yerde, saklandıkları her delikte peşlerine düşüyor ve  masum insanların, çocukların intikamını alıyor.
 
Yasin Börü'yü öldürdüler, bir de işkence ettiler ama şimdi bunları yapanlar hesabını veriyor mu? Verecekler, çünkü hiç kimse Diyarbakır'ı Türkiye'nin teminatı, peygamberler, sahabeler şehri Diyarbakır'ı, Diyarbekir'in güzel insanlarını dize getiremez.  Geçen yıl buraya geldiğimizde 'Bu çukurları kazanlar, bu çukurlarda kendilerini yok edecekler, bu çukurlara onları gömeceğiz.' dedik. Gömdük mü? Şimdi gün onların verdiği zararları ortadan kaldırma günüdür. Şimdi artık birlik olma, beraber olma, birlikte Türkiye olma zamanıdır.
 
Diyarbakır'ın ihtiyaçlarını biliyoruz. Diyarbakır'ın birinci derdi,  terörden şehri temizlemek, terörün, buradan kökünü kazımak. Şimdi terörün Diyarbakır'dan kökü kazındı mı, artık terör örgütü esnafımızı, sanatkârımızı,  vatandaşlarımızı tehdit ederek, haraç alarak burada zulüm yapabiliyor mu?  Yapamıyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, Diyarbakırlının, milletin yanındadır, yanında olmaya da devam edecek. Onlara asla bu topraklarda bir daha nefes aldırmayacağız, göz açtırmayacağız. Diyarbakır'ımızın, Türkiye'nin geri kalmasına, kalkınmada zaman kaybetmesine sebep olmalarına asla izin vermeyeceğiz.
 
“Allah sizden razı olsun. O gün meydanlara inmeyenler, sokaklarda yürümeyenler şimdi tutmuşlar Ankara'dan İstanbul'a yürüyorlar. Yürüyeceksen darbeye karşı yürüyeceksin, darbeye karşı. Adalet sokakta bulunmaz, adalet sokakta aranmaz. Adaletin olacağı yer mahkemelerdir,  adalet mülkün temelidir. Diyarbakır'ın şu yollarını, kavşaklarını, çevre yolunu, köprülü kavşaklarını, eski halini hatırlayın, bir de yeni haline bakın. İşte o zaman Mehdi Eker kardeşimiz, sizin evladınız, bakandı. Bu işler yapılırken sürekli takip etti. Aynı şekilde Galip Ensarioğlu, Ebubekir Bal vekilimiz de bu işleri aynı şekilde devam ettiriyorlar.
 
Eylül'de geldiğimizde ne dedik? 'Bu çukur kazanların, binaları,  dükkânları tarumar edenlerin, her tarafı yakıp yıkanların hesabını göreceğiz ve yakılan yıkılan yerleri de en güzel şekilde yapacağız.' İşte görüyorsunuz.  Buradan başladık, dükkânlar yapılıyor.  Sur içindeki Gazi Melik Ahmet Caddesi yenileniyor, oradaki tarihi eserlerimiz bir bir elden geçiyor. Evleri yıkılanlara yeniden ev yapıyoruz. Ziyanları, eşyalarının bedelleri ödeniyor, esnafa gerekli krediler veriliyor. Burada esnafı gezerken bana ne söylediler?: 'İş, iş, iş.' Bir numaralı terörü kontrol altına aldık. Önce güvenlik, can güvenliği, mal güvenliği, bu sağlandı.  Şimdi de gelecek garantisi iş için düğmeye bastık, fabrikaları yapacağız.  İnşallah gençlerimiz başta olmak üzere iş ihtiyacı olan kardeşlerimize de iş bulacağız. Bundan sonraki kararımız bu.
 
"Erbil'e ve Kıbrıs'a uçak seferleri lazım." dediğini ve bunu hizmete aldıklarını hatırlatan Yıldırım,  "Şimdi de istiyorsunuz ki 'Avrupa'dan buraya doğrudan uçuş olsun. Turizm canlansın, ziyaretçiler gelsin, Diyarbakır kazansın.' Onu da yapacağız. Yurt dışından uçuşları da Diyarbakır'a başlatacağız. Diyarbakır'ı bölgenin parlayan yıldızı, bir numarası yapmaya kararlıyız. Memleket isterim. Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun. Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim. Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun. Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.”
 
Toplu açılış törenin ardından 8. Ana Jet Üs Komutanlığına geçen Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler burada şehit yakınları ve gazilerle iftar programına buluştu.
 
İftar programının ardından Bağlar İlçesinde yer alan İl Emniyet Müdürlüğümüzün ek hizmet binasını ziyaret eden Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler burada emniyet teşkilatı mensupları ile bir araya gelerek polisleri dinlediler.
 
Emniyet ziyaretinin ardından Ulu Camide teravih namazını eda eden Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra Lice İlçemize geçerek burada görev yapan askerlerle sahur yaptılar.