Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere İlimize gelen Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki inşası devam eden Sur Kiptaş Konutları ve Dicle Vadisi’nde incelemelerde bulundu.
 
İncelemelerde Bakan Özhaseki ’ye Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla ve bakanlıktan üst düzey yöneticiler eşlik etti.
 
 
İlk olarak yapımı devam eden Sur Kiptaş Konutlarında incelemelerde bulunan Bakan Özhaseki ve Vali Aksoy burada konutların durumları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması konusunda yetkilileri uyaran Bakan Özhaseki yetkililerden yapılan çalışmalarda gerekli özenin gösterilmesini istedi.
 
 
İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki şunları söyledi: “Değerli basın mensupları bugün binlerce yıldır yaşayan kadim Sur’un kalbindeyiz. Hiç kimsenin istemediği, hoşlanmadığı bir olay zincirinden sonra her yeri imar etmeye, ,ihya etmeye gayret ediyoruz. Bundan yaklaşık 1 yıl önce gelip burada neler yapabileceğimizi sizler vasıtasıyla sivil toplum örgütleri ile toplantılar yaparak paylaşmıştık. Burada bizim için önemli olanın Sur’da yaşanan kötülüklerden sonra bunu bir fırsata dönüştürebileceğimiz ve burada yapacağımız her şeyi koruma amaçlı imar planına uygun olarak devam edeceği şeklindeydi. Birçok söylentiye, algı operasyonuna ve yalanlara rağmen biz sözümüzde duruyoruz. Ve ilk gün ne dediysek onu yapmaya gayret ediyoruz.
 
 
Bugün geldiğimiz şu noktada herkes görüyor ki ilk gün ne söylediysek onu yerine getiriyoruz. Planlama bizim için çok önemli. Ve o planlama üzerinde devam ediyoruz. Kurullardan geçmeyen hiçbir şeyi uygulamaya koymuyoruz. Burada 2012 yılında zamanında belediyenin de içinde onayının olduğu koruma amaçlı imar planında ufak tefek revizelerle projeyi yaşanabilecek hale getirmek için takip ediyoruz. Yapmaya çalıştığımız şuydu; Bir buranın alt yapısını yapmak, iki geldiğimizin yolun ihalesini yaptık 15-20 gün sonra Sur ’un etrafı tamamıyla yol olarak 360 derece adeta tamamlanacak. Buraya gelen turistlerin araçları, buraya gelen insanların araçlarını koyabilecekleri yaya olarak yürüyebilecekleri, dinlenebilecekleri mekânlar oluşturmak. Şimdi onlarında projeleri bitti ve ihalesi yapıldı. Bayram’dan 15 gün sonra o da başlıyor.
 
Bunun dışında hepinizin bildiği Hz. Süleyman Cami çevresinde istimlaklarımız tamamlandıktan sonra çok kısa süre içerisinde tamamladık. Hafta sonlarında ya da tatil günlerinde yaklaşık 30-40 bin vatandaşımız buraya gidiyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.  Sonra sokak sağlıklaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Ulu Cami çevresi 1 inci etaptı. Yanık Çarşı, Sipahi Pazarı 1 inci etaptı. Bunlar tamamlandı. 2 inci etapta Gazi Caddesinin tamamı sonra da Melik Ahmet’in tamamı o hale gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyemizde o bölgede sokağı baştan sona yenileyecek, kendi mobilyaları ile donatacak.
 
Bir başka çalışma ise arkadaşlar burada gördüğümüz bölge yeniden Diyarbakır evlerini ihya etme projesi. Bu boş alanda çalışmalar bitti. Fakat kurullara girecek, kurullardan çıktıktan sonra yapımına başlayacağız. Ortaya geleneksel klasik bizim bildiğimiz Diyarbakır evleri çıkacak. Bu evler hayal ürünü değil. Ne kadar Diyarbakır’ın klasik evleri varsa tescilli eseri varsa hepsi bunların kayıtları altında. Her bir gördüğünüz esinti aslında Diyarbakır’ın klasik kendine has medeniyetinin eseri olarak ortaya çıktı.”
 
Basın açıklamasının ardından Dicle Vadisine geçen Bakan Özhaseki ve Vali Aksoy burada da yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Çalışmaların durumu hakkında bilgi alan Bakan Özhaseki ve Vali Aksoy daha sonra alandan ayrıldı.