Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 80. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.  
 
Diyarbakır Garı’ndaki temsili karşılama törenine Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sinan Yayla, Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Halis Zafer Koç, 16. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Barbaros Kasar, 8.Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Vali Yardımcılarımız, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, askeri ve mülki erkân ile öğrenciler katıldı.
Temsili trenin gara gelişi ile başlayan program, Muharip Gazilerimiz ’in Türk Bayrağı’nı Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’na teslim etmeleri ve Vali Güzeloğlu’nun Türk Bayrağı’nı Cumhuriyetimizin ve geleceğimizin teminatı olduklarını ifade ettiği gençlere emanet etmesi ile devam etti. Temsili trenin karşılanmasının ardından Diyarbakır Gar binasının önüne geçildi burada Bağlar Halk Eğitim Merkezi halkoyunları ekibinin halk oyunu gösterisi izlendi ve Selahattin Eyyubi Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ahmet Kılıç şiir okudu.
 
Temsili karşılama töreninde bir konuşma yapan Vali Güzeloğlu şunları söyledi: “Değerli Garnizon Komutanım, Büyükşehir Belediye Başkanımız, adli, mülki ve askeri erkânın seçkin temsilcileri, hizmet etmekten büyük onur ve mutluluk duyduğum Diyarbakır’ımızın güzel insanları, kahraman gazilerimiz, aziz şehitlerimizin değerli yakınları, geleceğimiz, güvencemiz, sevgili gençlerimiz.
Cumhuriyetimiz ’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a teşrifinin 80. Yıldönümünü bugün Diyarbakır’da büyük bir coşku ile kutluyoruz. Cumhuriyetimiz ‘in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetimiz ‘in kuruluşundan bugüne devletimiz, milletimiz, bayrak, vatan ve bildiği tüm değerler uğruna hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a 1937 yılında gelişi, Diyarbakır’a olan güveninin, Diyarbakır’ın milli birlik ve beraberliğimiz açısından öneminin bir kez daha vurgulandığı bir buluşma olmuştur.
 
Kurtuluş Savaşı ve Mücadelesinin, diğer tüm iller gibi Diyarbakır taşıyıcısı, egemenlik ve bağımsızlık adına Kurtuluş Savaşı’nın her cephesinde şehit evlatlarını gönderen, milli duruşunun temsilcisi bir merkez olmuştur. Diyarbakır bu duruşuyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün övgüsünü kazanan, her geldiğinde Diyarbakır evlatlarının bu kahramanlığını vurgulayan ve şüphesiz öğünden bugüne de bu değerlere sahip çıkan, dik duruşuyla en son 15 Temmuz’da Anadolu’nun her köşesindeki vatan evlatları gibi meydanlarda, nöbetlerde dimdik durarak devletine, milletine, cumhuriyetine sahip çıkan bir yer olmuştur.
 
Milli birlik ve beraberliğimizin mührü olan Diyarbakır kültürümüzün, medeniyetimizin irfanımızın da çok önemli bir merkezidir. Binlerce yıllık kadim bir şehrin bilge kimliği, inancımızın aziz şehri ve ülkemizin birlik ve beraberliğinin taşıyıcısı çok önemli merkezi olmuştur.
 
Bugün de Diyarbakır bölgesinde ve ülkemiz genelinde Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatma iradesinde aşılmaz bir kaledir. Terör örgütlerine karşı milletiyle dik duran, bütün ihanet planlarına karşı topyekûn bir vücut olan bir iradenin temsilcisidir. Bu kararlılığı yaşatmak ve geleceğe akan her yılda, her boyutta gelişen Türkiye’nin bu anlamda gelişmiş bir büyük şehri olması iddiasındayız. Bunda da en büyük güvencemiz sevgili gençlerimiz. Üzerindeki ışıltının bu noktadaki aydınlığın ülkemizi çok daha iyi yarınlara taşıyacağına dair inancımız kesindir. Ben Cumhuriyetimiz ‘in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a teşrifinin 80. yılında bu duygularla Başta Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Kahraman gazilerimize sağlık, minnet ve şükranlarımızı sunuyorum. Gençlerimizin bu değerlerin taşıyıcısı olarak daha güzel yarınlarda, aydınlık, gelişmiş ve kalkınmış bir Türkiye idealinde en büyük güvencemiz olduğunu bir kez daha belirtiyor, bu duygularla hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.”
 
Tren garındaki töreninin ardından Atatürk’ün Diyarbakır’a gelmesinin 80. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Anıtpark’ta çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.  Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu tarafından Valilik Çelenk’inin konulmasıyla başladı daha sonra 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin konulmasının ardından Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tören son buldu.