Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezinde 845 polis adayının mezun olacağı 18. Dönem POMEM mezuniyet törenine katıldı.

 

Törene Vali Aksoy’un yanı sıra 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Muharrem Karaal İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Altok, öğrenciler ve aileleri katıldı.

 

Mezuniyet töreni şehitlerin anısına yapılan saygı duruşu ve sonrasında okunan İstiklal Marşı ile başladı.

Törende daha sonra 18. Dönem POMEM birincisi Aykut Karadağ bir konuşma yaptı.

Dönem birincisinden sonra konuşan Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Ayhan Altok şunları söyledi: “Bugün burada canımızı, malımızı emanet edeceğimiz asayiş ve huzuru temin edecek Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olacak bu genç polisler. Her biri farklı bölümlerden mezun olmuş pırıl pırıl bu gençlerimiz okulumuzda silah bilgisi, müdahale yöntem ve taktikleri, polis mevzuatı, insan hakları, sosyal psikoloji ve polislik mesleğinde ihtiyaç duyacakları her türlü teorik ve pratik eğitimlerini başarıyla tamamlamışlarıdır” dedi.

 

Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdüründen sonra bir konuşma yapan Valimiz Sayın Aksoy şunları söyledi; “Çok değerli katılımcılar, Emniyet Teşkilatımızın yeni mensupları, değerli veliler. Ali Gaffar Okkan Polis Meslek Eğitim Merkezinde eğitim gören ve bugün yemin töreni yapacak olan arkadaşlarımızın bu anlamlı gününde sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyor, sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

 

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, İnsan Haklarına ve Temel Hukuk İlkelerine Bağlı Kalınız”

 

Halkın huzur ve güvenliği ve bu uğurda çalışan güvenlik birimlerimiz içerisinde Jandarma Teşkilatımız ile birlikte Emniyet Teşkilatımız da önemli görevler yürütmekte. Kurulduğu günden itibaren suç ve suçlular ile mücadelede önemli çalışmalar ortaya koyan, değişen ve gelişen suç türlerine göre kendisini sürekli geliştiren bir teşkilatın mensupları olarak buradan aldığınız eğitimde önümüzdeki süreçte Türkiye’de yürütülecek olan güvenlik hizmetlerinde önemli bir görev üstlenmiş olacaksınız. Bu görevinizi yerine getirirken Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, insan haklarına ve temel hukuk ilkelerine bağlı kalınız. Bunlardan saptığımız zaman farklı sorunların yaşandığını 15 Temmuz tarihi itibariyle Türkiye’de hep birlikte gördük. Bunun için hukukun dışına çıkmadan, kanunların dışına çıkmadan, temel hak ve özgürlükleri koruyarak insan haklarına saygılı bir yönetim anlayışı içerisinde bu görevimizi ifa edeceğiz.

 

“Terörle Mücadele Konusunda Da Önemli Görev İfa Edeceksiniz”

 

Özellikle güvenlik hizmetlerinin yanında son yıllarda terörle mücadele konusunda da Emniyet Teşkilatımız büyük gayret ve fedakârlık içerisinde çalışmalarını sürdürüyor. Başta Diyarbakır olmak üzere Türkiye’nin her tarafında terörle mücadele konusunda Emniyet Teşkilatımız, askerimizle, korucumuzla ve jandarmamızla hep birlikte omuz omuza bu mücadeleyi bütün yönleriyle veriyor. Bu yönüyle sadece emniyet asayiş hizmetleri konusunda değil terörle mücadele konusunda da önemli görev ifa edeceksiniz. Bu konuda donanımınız burada belirli ölçülerde verildi. Önümüzdeki dönemde meslek içerisinde de farklı branşlarda yetişeceksiniz ve Türkiye’de bu vatandaşa hizmet etmeye devam edeceksiniz.

Değerli yeni polis memuru adaylarımız.

Yapacağımız çalışmalarda görev yaptığımız yerde halkla bütünleşme, halkın yapısı ile uygun bir şekilde görev ifa etmeniz büyük önem taşıyor.  Bu okulumuzun adını taşıyan Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü sırasında Diyarbakır halkı ile bütünleşmiş ve halkın büyük bir sevgisini kazanmıştı. Uğradığı bir terör saldırı sonucu yaşamını kaybetmiş, şehit olmuş ve onun adı da Diyarbakır’da ve Türkiye’nin birçok noktasında yaşamaya devam ediyor.

 

“Yeni Göreviniz Hayırlı Olmasını Diliyor, Yolunuz Açık Olsun”

 

Yaşadığımız, görev yaptığımız yerlerde halkla iç içe bütünleşmiş bir şekilde bu çalışmalarımızı ortaya koyacağız. Ben yeni görevlerinizin sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının uygulanmasında halkın huzur ve güvenliğinin sağlanmasında yürüteceğiniz bu çalışmalarda sizlere başarılar diliyorum.

Sizleri yetiştiren başta Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürümüz olmak üzere emeği geçen, sizlere derse gelen akademik dünyadan, adliyeden ve diğer kurumlarımızdan bütün öğretim üyelerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yeni göreviniz hayırlı olmasını diliyor, yolunuz açık olsun diyorum’ dedi.

 

Konuşmaların ardından tören, dönem birincisi Aykut Karadağ’ın yaş kütüğüne plaket çakmasıyla devam etti.

Törende daha sonra dereceye giren öğrencilere Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy tarafından çeşitlik hediyeler verildi.

Mezun olan polis adaylarının yemin etmesinin ardından verilen kokteylle mezuniyet töreni sona erdi.