DİYARBAKIR SUZAN SUZİ TÜRKÜSÜ İLE SOSYAL MEDYA’DA

 Sayın Valimiz Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır’ın turizm potansiyelinin arttırılması,tarihi ve kültürel değerlerinin Türkiye’nin dışında dünya’ya da tanıtılması amacıyla 40 sanatçı ve öğrencinin farklı enstrümanlarla yer aldığı, Süryani bir kız ile Müslüman gencin aşkını konu alan "Suzan Suzi" türküsünün seslendirildiği “Diyarbakır Tanıtım Klibi” hakkında açıklamalarda bulundu.

            Tarihi İç Kale’de açıklamalarda bulunan Vali Kıraç Diyarbakır'ın, 12 bin 500 yıllık tarihi geçmişi ile bölgenin ekonomi, sanat, kültür ve tarımda bir dünya şehri olduğunu söyledi.Diyarbakır'ın aynı zamanda Türkiye'yi Ortadoğu'ya açan bir merkez olduğunu vurgulayan Vali Kıraç, kadim şehrin kültür varlıklarının kendi bünyesinde olmasının tek başına yeterli olmadığını belirtti.

            Vali Kıraç “Bu değerler bize atalarımızın mirası değil, çocuklarımızın emaneti.”

            “Tarihi eserlerimize sahip çıkarak, deformasyona uğrayanları aslına uygun şekilde restore ederek halkın hizmetine yeniden sunuyoruz.Bu güzellikleri ortaya çıkartmak, Diyarbakır'ın varlıklarını görsel olarak sunmak için bir klip hazırladık. Kente özgü bir türkü ile Diyarbakır'daki tüm kültür varlıklarını değişik enstrümanlarla, gençlerle, saz ve söz sanatçılarıyla tanıttık. İyi bir çalışma olduğunu düşünüyorum. 'Suzan Suzi' türküsünün seslendirildiği klip sosyal medyada çok izleniyor. Tıklanma sayısının maksimum seviyeye ulaştığını takip ediyoruz. Diyarbakır'ın kültür varlıklarını görsel olarak tanıtmak için gayretimiz sürecek."

            “Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine girmesi için çalışma yürütüyoruz.”

            Sayın Valimiz Mustafa Cahit Kıraç İç Kale’nin şehrin geçmişte yönetim merkezi olduğunu belirterek İç Kale’nin etrafında 20 burçlu bir kale duvarı bulunduğunu ve tüm görkemi ile yapıların hala ayakta durduğunu söyledi.Vali Kıraç, Diyarbakır'a bu tür çalışmaları kazandırmayı sürdüreceklerine işaret ederek, şöyle konuştu: "Bu klibin şehrin tanıtımına katkısı olmasını temenni ediyorum. Diyarbakır'ı bu boyutu ile tanıtmak önemliydi. Bu değerli varlıklarımızın olması bizi tatmin ediyor ancak dünyanın da bilmesi lazım. Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine girmesi için çalışma yürütüyoruz.Bu tanıtım filmini onun tanıtıcı görselleri olarak adlandıralım. Herkesi bu klibi izlemeye davet ediyorum. Artık barışı konuşalım diyoruz. Bundan sonra Diyarbakır'ın doğal mecrasında kültür sanat edebiyat günleri daha sık gündeme gelecek. Bu onun bir başlangıcı. Şu anda Diyarbakır'ın tarihi surlarındaki kitabelerini, figürlerini, söylemlerini, şekillerini anlatacak bir kitap hazırlığı içerisindeyiz. Valiliğimizin Diyarbakır'daki kültür varlıklarının tanıtımına yönelik değerli bir arşivi var. Şu ana kadar 13 değerli eseri basarak insanların hizmetine sunduk.İki belgesel, üç kitap ve bir kültür ve turizm dergisinin hazırlığı sürüyor. Dergimiz önümüzdeki günlerde yayımlanacak. Bu klipleri bundan sonra etap etap yenilerini çekerek sizlerle buluşturacağız.Klibi izleyenler memnuniyetlerini ifade ederek, teşekkür ediyorlar."

            Vali Kıraç son olarak klibe destek veren Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk ile emeği geçen yerel sanatçılara, gençlere, öğrencilere ve yapım şirketine teşekkür etti.