8. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı açılış töreni Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Açılış programına Vali Aksoy’un yanı sıra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, Oda ve Borsası Başkanları, İş Dünyası STK'ların başkanları, İlimiz Kamu Kurum yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Fuarın açış konuşmasını TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz yaptı. Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar selamlama konuşması yaptı.
 
Ardından kürsüye gelen Vali Aksoy şunları söyledi: “Çok değerli katılımcılar Diyarbakır’da Tarım ve Hayvancılık Fuarının açılışında sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade ediyorum. Başta yurt dışından gelen konuklarımız olmak üzere bütün katılımcılarımıza hoş geldiniz diyor, sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum.
 
Silvan barajı tamamlandığında ekonomiye yılda 1.1 milyar liralık katkı sağlayacak
 
Diyarbakır tarım potansiyeli itibarıyla baktığımızda Türkiye’nin en önemli şehirlerinin başında geliyor. Tarımsal arazi varlığı itibarı ile toplam arazinin % 45'i müsait olan Diyarbakır’da gerek zirai üretimde, gerekse hayvancılıkta önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Mevcut tarımsal alanları sulama projeleri kapsamında, birçok yeni faaliyette bunlara eklenmekte. Özellikle Silvan Projesi bu çalışmalar içerisinde önemli bir yer tutuyor.  Toplam 31 proje Silvan projesi içerisinde yer alıyor ve sekizi baraj olmak üzere yirmi üçü de sulama kanalları ile birlikte bu çalışmalar gerçekleştiriliyor. Silvan barajı tamamlandığında gövde yüksekliği 175.5 metre ile Avrupa’nın en büyük barajlarından birisi olacak. Tamamlandığında projemiz 305.000 kişiye ek istihdam imkânı sağlamış olacak. Yine yılda 1.1 milyar liralık bir katkıyı ekonomiye sağlamış olacak. Toplam 6.5 milyarlık bir yatırım tutarına sahip olan projede çalışmalar devam ediyor. Tamamlandığında 2 milyon 351 bin dekarlık arazi sulanmış olacak. Bu proje Diyarbakır’ın tarımdaki aktivitesini çok daha farklı noktalara taşıyacak ve tarımsal üretimde hem gelir hem de ürün çeşitliliği artacak.
 
 
Özellikle Diyarbakır da tarımsal üretimdeki bu farklılık ve çeşitlilikle, yapılacak bu fuar ve organizasyonlarla kendini daha da geliştirmiş olacak. Tarımdaki son gelişmeler, son teknolojiler bu fuarlarda üreticiyle tüketiciyi karşı karşıya getiriyor ve daha iyi bir noktaya taşıma adına da önemli fırsatlar ortaya koyuyor.
 
Türkiyenin ilk tarım ve hayvancılık organize sanayi bölgesi Diyarbakırda kuruldu
 
Özellikle hayvancılık konusunda da Diyarbakır önemli merkezlerden birisi. Türkiye’nin ilk tarım ve hayvancılık organize sanayi bölgesi Diyarbakır’da kuruldu ve hızla gelişmeye devam ediyor. Bu fuar ve organizasyonlar sektörün gelişmesine de çok önemli bir katkı sağlıyor.  Bu fuarın başlığı 'Tarım ve Hayvancılık' ve bu alanda faaliyette bulunan Diyarbakır’daki üreticilerimizle bu alanda faaliyette bulunan ulusal ve uluslararası firmalar da fuarda yer almak suretiyle ürünlerini çalışmalarını paylaşma ve karşılıklı değerlendirme fırsatını da yaratmış olacak.
 
Fuar organizasyonu nedeniyle, yurt dışından da çok değerli konuklarımız var
 
Fuarların kent ekonomilerine çok önemli katkıları var. Birçok kişi il dışından gelip birkaç gün de olsa ilde konaklamakta ve birçok noktada çeşitli aktivitelerde bulunmaktadır. Kent ekonomilerine de çok önemli katkı sağlayan bu fuar organizasyonu nedeniyle, sadece yurt içinden değil yurt dışından da çok değerli konuklarımız var. Ben özellikle yurt dışından iki yüzden fazla konuğumuzu Diyarbakır’da görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Onlara tekrar Diyarbakır’a hoş geldiniz diyorum.
 
Temennimiz fuar sonrasında üretimin ve ticaretin daha üst noktalara taşınması
 
Burada karşılıklı olarak sektörlerde yer alan iş adamlarımızın yapacağı görüşmeler önümüzdeki dönemde de Diyarbakır’daki ticaretin gelişmesinde çok önemli kazanımları bizlere sunmuş olacak. Biraz önce iş adamlarımızla bir toplantı gerçekleştirdik. O toplantıda dile getirilen bazı hususları ilgili kurumlarımızla görüşüp çözüm üretebilme adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz fuar organizasyonları sonrasında hem üretimin hem de ticaretin daha üst noktalara taşınması.
 
Fuarın gerçekleşmesinde emeği geçen; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza, Ticaret ve Sanayi Odamıza, Ticaret Borsamıza, Kalkınma Ajansımıza ve fuar organizasyonunu gerçekleştiren TÜYAP’a çok teşekkür ediyorum. Birçok kurum ve kuruluşumuzun katkısı var bu kuruluşlarımızın katkılarıyla bir araya gelerek bu organizasyonu bugün gerçekleştirdik. Diyarbakır’a yakışan çok daha güzel çalışmaları da bundan sonra hep beraber ortaya koyma temennisiyle bu fuarın hayırlı uğurlu olmasını diliyor emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyor sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”
 
Konuşmaların ardından bütün protokol üyeleri sahnede açılış kurdelesini kesti. Daha sonra Vali Aksoy ve beraberindekiler stantları tek tek gezerek stant görevlilerinden ürünler hakkında bilgi aldı. Stant ziyaretlerinde firma yetkilileri ile yakından ilgilenen Vali Aksoy stantlarda fotoğraf çektirdi.
 
Stantların gezilmesinin ardından yapılan ‘Kuzu, Oğlak, Buzağı Güzellik Yarışmasında’ dereceye giren hayvanların sahiplerine Vali Aksoy tarafından hediyeleri takdim edildi.
 
Yarışmanın ardından Vali Aksoy ve beraberindekiler fuar alanında yer alan ‘Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya’ felsefesi ve ‘Çiçek ve Çocuk’ temalı resim sergisinin açılışını yaptılar. Daha sonra resim sergisini gezen Vali Aksoy ve beraberindekiler toplu fotoğraf çekildikten sonra fuar alanından ayrıldı.