Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı; Bismil/Ambar Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri tarafından kaçakçılık ile mücadele kapsamında yol arama ve kontrol faaliyetleri icra edilmiştir.
 
İcra edilen yol kontrol ve aramalarında Batman İlinden Diyarbakır İline seyahat etmekte  olan ve dur ihtarına uymayarak yol kontrol noktasından kaçan ve yapılan takip sonucunda  lastiklerine ateş edilmek suretiyle durdurularak yakalanan açık kasa kamyonetin kasasında yapılan aramada, brandanın altına gizlenmiş vaziyette piyasa değeri (286.020) TL olan toplam  (47.670) paket değişik markalarda kaçak sigara,  ayrıca aynı gün Batman ilinden Diyarbakır iline  seyahat etmekte olan otomobil içerisinde piyasa değeri yaklaşık (94.140) TL olan toplam (15.690)  paket değişik markalarda kaçak sigara ele geçirilmiştir.
 
İcra edilen yol arama ve kontrollerinde piyasa değeri yaklaşık (380.160) TL olan toplam (63.360) paket değişik markalarda kaçak sigara ele geçirilmiştir.
 
Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile ele geçirilen kaçak sigaralara el konulmuş olup, olay ile ilgili (3) şüpheli hakkında adli işlemlere başlanılmıştır.
 
Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve kaçakçılığın önlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
                                                                                                    DİYARBAKIR VALİLİĞİ
                                                                                                 (İl Jandarma Komutanlığı)