Diyarbakır ili Çınar ilçesi Başaklı Köyü'ndeki bir evde terörist bulunduğuna ilişkin 23 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır İl J.K.lığına yapılan ihbara istinaden icra edilen operasyonda 24 Kasım 2017 Cuma saat 02.15 sıralarında, “DUR” ihtarına uymaksızın kaçmaya çalışan Mardin Savur kırsal alanında faaliyet yürüten  Roj (K) Cebrail KARÇI (TC.:48526595228, Ramazan ve Sıdıka oğlu, 19.04.1981 Mazıdağı doğumlu, Mardin İli Mazıdağı İlçesi Derecik Nüfusuna kayıtlı, (2) Silahlı terör örgütüne üye olma, (2) Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma suçlarından suç kaydının bulunduğu)  isimli terörist, (1) adet  AK-47  Kaleşnikof P. Tf.,  (3) adet AK-47 Kaleşnikof P. Tf şarjörü, (1) adet 9 mm Taurus marka tabanca, (2) adet tabanca şarjörü, (3) adet el bombası, (88) adet AK-47 Kaleşnikof P. Tf. fişeği ve (34) adet tabanca fişeği ile birlikte ölü olarak etkisiz hale getirilmiş, Cumhuriyet Savcısının talimatı gereğince (3) terörist işbirlikçisi gözaltına alınmıştır.
     Silah ve teçhizatıyla birlikte ölü olarak ele geçirilen Roj (K) Cebrail KARÇI isimli teröristin Diyarbakır-Batman karayolunda 29 Ağustos 2017 Salı günü Siirt iline Kirpi aracı nakliyesiyle görevli özel firma çalışanları Mehmet GÜRSES ve Mustafa YILMAZ isimli araç sürücülerinin şehit edilmesi olayının failleri arasında yer aldığı tespit edilmiştir.
     Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
     Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
                                                                                                                      DİYARBAKIR VALİLİĞİ