Lice ilçesi Gökçe Köyü, Hani ilçesi Gömeç Köyü Çağıl mezrası ve Dicle ilçesi Değirmenli Köyü mülki sınırları içerisinde yasadışı kenevir ekimi yapıldığı ve narko terör maksadıyla uyuşturucu bulunduğuna ilişkin elde edilen istihbari bilgilere istinaden 17 Temmuz 2017 Pazartesi günü şüpheli şahısların yakalanması ve suç delillerinin ele geçirilmesi maksadıyla operasyonel faaliyet icra edilmiştir.
 
Narko terörizm kapsamında, icra edilen operasyon neticesinde; (6) ayrı mevkiide (15.920) kök kenevir bitkisi, toprağa gömülü vaziyette üzeri mavi branda ile örtülü (28) adet çuval içerisinde (372) kg toz, (30) kg kubar olmak üzere toplam (402) kg uyuşturucu maddesi, mayın/EYP yapımında kullanılmak üzere (2) adet piknik tüpü içerisine tasarlanmış (2) adet EYP düzeneği ele geçirilmiştir.
 
Cumhuriyet Savcılığının talimatı doğrultusunda numune alınmasını müteakip kenevir bitkileri ile EYP yapımında kullanılan malzemeler yerinde imha edilmiş, ele geçirilen esrar maddesi muhafaza altına alınmıştır. Anılan olaylarla ilgili (6) faili firar şüpheli şahıs hakkında soruşturma işlemlerine başlanılmıştır.
 
Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve narko terörizm kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla aralıksız olarak devam edilmektedir. 
 
           
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ