Diyarbakır İli Hazro ilçesi Kırmataş Köyü mülki sınırları içerisinde teşkil edilen Şok Yol Kontrol ve Arama Noktasında 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat 18.30 sıralarında BTÖ mensupları ile sağlanan silahlı çatışma sonucunda; Silvan ilçe merkezinde 03 Ekim 2017 tarihinde J.Uzm.Onb. Mehmet KIZILCA’nın şehit edilmesi olayının faili Xebat (K) Tanış MEMİŞ isimli terörist ile birlikte (2) BTÖ mensubu ölü, (1) terörist işbirlikçisi sağ olarak, (2) adet AK-47 Kaleşnikof P.Tf., (8) adet AK-47 Kaleşnikof P.Tf. şarjörü, (240) adet  AK-47 Kaleşnikof P.Tf. fişeği,  (1) adet tabanca ve (1) adet el bombası ile birlikte ele geçirilmiştir. Hazro C.Başsavcılığına bilgi verilmesini müteakip, delil niteliğine haiz olan silah, mühimmat, malzemeler ile teröristlerce kullanılan (1) adet araç muhafaza altına alınarak soruşturma işlemlerine başlanılmıştır.
     Ayrıca; Hazro İlçesi Gedikalan Köyü mülki sınırları içerisindeki taş ocağı civarındaki yola teröristlerce mayın/EYP döşendiğine ilişkin 156 J.İmdat hattına yapılan ihbara istinaden 16 Kasım 2017 Perşembe günü saat:01.00’den itibaren gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını müteakip, havanın aydınlanması sonrasında gerçekleştirilen arama/tarama ile kontroller neticesinde, bir kısmı toprağa gömülü, bir kısmı dışarıda kalmış vaziyette, (16) adet rulo halinde (4.000) metre infilaklı fitil, (2.310) adet elektrikli fünye, (31) adet Tol serisi ateşleme anahtarı, (16) adet dijital saatli ateşleme düzeneği, (15,6) kg plastik patlayıcı bulunmuştur. Havanın karanlık olmasından dolayı bölgeden kaçtıkları değerlendirilen BTÖ mensuplarının etkisiz hale getirilmesine yönelik olarak operasyonel faaliyetin icrasına devam edilmektedir. Cumhuriyet Savcısının talimatına istinaden söz konusu patlayıcı madde, elektrikli fünye ve ateşleme düzenekleri, olay yeri incelemesini müteakip yerinde tahrip edilmiş, infilaklı fitil muhafaza altına alınmıştır.
     Öte yandan, Bismil İlçesi Tepe Köyü Gergeri Tepe Mevkiinde 16 Kasım 2017 Perşembe günü icra edilen küçük çaplı operasyon sonucunda tarlaya gömülü vaziyetteki (1) adet araç LPG tankı içerisinde; (12) adet anti-tank roketatar mühimmatı ile (12) adet sevk fişeği bulunmuş olup, söz konusu roketatar mühimmatı ile sevk fişekleri C.Savcılığının talimatı doğrultusunda Patlayıcı Madde İmha Timi (PAMİT)  tarafından emniyetli bir şekilde yerinde tahrip edilmiştir.
     Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
     Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ