Hani İlçesi güneydoğusu ve kuzeyi ile Lice  ilçesi  kuzeybatısındaki   dağlık  ve  kırsal   alanda   12 Eylül 2017 Salı günü saat 22.00’dan itibaren icrasına başlanılan Bayrak-59 Şehit J.Uzm.Çvş Erkan SAKAL Operasyonu, 14 Eylül 2017 Perşembe günü saat 23.00 itibariyle başarıyla sona ermiştir.
       Bu bağlamda, Lice ilçesi;
       -   Birlik Köyü Gezan mezrası mülki sınırları içerisindeki, su deposu bitişiğinde toprağa gömülü vaziyette 50 kg ağırlığında amonyum nitratla hazırlanmış (1),
       -   Birlik Köyü mülki sınırları içerisindeki, Havan Tepe bölgesindeki ağaçlık alanda 50 kg ağırlığında amonyum  nitratla hazırlanmış (1),
       -   Şenlik Köyü Akçapınar ile Kalek Mezrası arasındaki karayolundaki asfalt altına gizlenmiş vaziyette 12 kg’lık tüp ile 50 kg ağırlığında amonyum  nitratla hazırlanmış (1) olmak üzere toplam (3) adet uzaktan komutalı mayın/EYP düzeneği operasyon birliklerince bulunmayı müteakip, Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından  emniyetli bir şekilde yerinde tahrip edilmiştir.
       Adli makamlardan alınan kararlara istinaden, (40) evin adli araması, (232) şahsın sorgulaması gerçekleştirilmiş, yol kontrol ve arama  faaliyetlerinde ise (195) araç ve (373) şahsın sorgulaması   yapılmıştır. Gözaltına alınan (1) şüpheli ile (1) kayıp şahıs adli işlemlerinin tamamlanmasını  müteakip, (5) şahıs 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligatta bulunulması sonrasında serbest bırakılmıştır.
       Narko-terörizm faaliyetleri kapsamında,  Lice ilçesi Şenlik Köyü Akçapınar Mezrası mülki sınırları içerisindeki Çağlayan Deresi batısında tespit edilen 3.000 kök kenevir bitkisi numune alınmasını müteakip, usulüne uygun olarak yerinde imha edilmiştir.
     Lice ve Hani Cumhuriyet Başsavcılıklarına bilgi verilmesini müteakip, delil niteliğine haiz olan malzemeler muhafaza altına alınmış, mayın/EYP, kenevir bitkileri ve diğer malzemeler olay yeri incelemesi sonrasında  Cumhuriyet Savcılığı talimatı gereğince yerinde imha edilmiştir.
       Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
 
 Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ