Yeni Kimlik Kartları İle Daha Güvenli Bir Hayata
 
            Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvuruları 02/01/2017 tarihinde başlanmış olup, Diyarbakır ilinde bugüne kadar toplam 116.209 adet başvuru alınmıştır.
 
 
Yeni Kimlik Kartlarına Neden İhtiyaç Duyulmuştur
 
Günümüz ihtiyaçlarına bir yanıt olarak ortaya çıkan yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf  ve biyometrik verilerinin üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yolla sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyetleri önlenmiştir.
 
 
Yeni Kimlik Kartlarının Faydaları Nelerdir
 
Kart sahibine ait bilgilerin kartta elektronik olarak tutulması ile elektronik ortamda sunulan hizmetlere güvenli bir şekilde erişim kolaylaşacaktır. Böylece vatandaş, elektronik ortamda sunulan hizmetlerinden daha hızlı bir şekilde yararlanabilecektir. Şu anda T.C. Kimlik Kartı ile E-Devlet (www.turkiye.gov.tr) uygulamasına giriş yapılabilmekte, birçok e-hizmete hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşılabilmektedir. Ayrıca E-Devlet üzerinden Nüfus Kayıt Örneği, Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi alınabilmektedir.
Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilmekte ve ayrıca elektronik imza olarak da kullanılabilecektir.
Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilmektedir.
Kimlik kartı, kamu kurumlarının ileriki aşamalarında vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır.
Kayıp kimlik başvurularında yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecektir.
 
 
 
Yeni Kimlik Kartları Nasıl Alınır
 
15 yaşını tamamlayanlar kimlik kartı başvurusu yapmak üzere,  nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı gibi kimliğini kanıtlayacak bir belge ile birlikte ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin, alın, yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet biyometrik fotoğraf ile birlikte başvurulması gerekmektedir.
Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması gibi, değiştirilmesi zorunlu haller nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurularında, kimlik kartı gelinceye kadar tüm kurumlarda geçerli        ‘’ Geçici Kimlik Belgesi ’’ düzenlenmektedir.
 
Başvurularda Yoğunluk Bulunmamaktadır
 
Alo 199 hattından veya https://ekimlikrandevu.nvi.gov.trweb sitesinden randevu alarak başvurmak mümkün olacağı gibi İlçe Nüfus Müdürlüklerimizde aşırı yoğunluk bulunmadığından randevusuz olarak başvurulabileceği mümkün olabilmektedir.
İlçe Nüfus Müdürlüklerimiz hafta içi saat 19.00’ a, Cumartesi ve Pazar günleri saat 09.00-17.00’ a kadar açık tutulduğundan, herhangi bir yoğunluk yaşanmamaktadır.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ