Diyarbakır ili Kocaköy, Hani ve Lice ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 11 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 20.00’dan itibaren icrasına başlanılan Bayrak-63 Şehit Güvenlik Korucusu İhsan GÜR Operasyonu, 13 Ekim 2017 Cuma günü saat 22.00 itibariyle başarıyla tamamlanmıştır.
       Anılan operasyon kapsamında gerçekleştirilen temas aramaları sonucunda;
  • (1)’i BTÖ işbirlikçisi, (1)’i “Uyuşturucu Madde İmal ve Ticareti Yapma” suçundan  aranan  olmak  üzere  (2) şüpheli yakalanmış,  (208) araç ve (519) şahsın sorgulaması yapılmış, (18) ev ve eklentisinde adli arama faaliyeti icra edilmiştir.
  • BTÖ  mensuplarına  ait  (2) adet sığınak ve (2) adet doğal mağara tespit edilmeyi müteakip, kullanılamaz hale getirilmiştir.
  • Hani ilçesi Kırım Köyü mülki sınırları içerisinde, mayın/EYP yapımında kullanılan  (2) adet Tol serisi ateşleme sistemine monteli olmak  üzere  (5)  adet  el  telsizi,  (2)  adet  elektrikli  fünye,  (2)  metre  infilaklı  fitil,   (1) adet Alpha Fire  ateşleme sistemi,  (239)  adet pil,  (500)  metre  kablo  ve  (3) adet koli bantı ele geçirilmiştir.
  • Lice ilçesi Gökçe Köyü mülki sınırlarındaki  ağaçlar arasına gizlenmiş, 5 kg’lık yağ tenekesi içerisine hazırlanmış (1) adet EYP düzeneği, (1) adet Alpha Fire ateşleme sistemi, (10) metre kablo ve (1) adet büyük pil  bulunmayı müteakip,  Patlayıcı Madde Tespit ve İmha Timince (PAMİT) yerinde imha edilmiştir.
     Kocaköy ilçesi Gözebaşı Köyü Eldeğmez mezrası ile Hani ilçesi Yayvan Köyü’nde icra edilen adli arama faaliyeti neticesinde;  (1) adet Kaleşnikof P.Tf., (2) adet şarjör, (213) adet 7,62 mm Kaleşnikof P.Tf.fişeği, (1) adet  Bushnell marka 4x28 Keskin Nişancı dürbünü  ve (1) adet Magnum marka ruhsatsız av tüfeği ele geçirilmiş, (1) şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.
    Öte yandan, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereğince, Çınar İlçesi Başaklı Köyü’ndeki bir konut ile eklentilerinde gerçekleştirilen adli arama sonucunda; mayın/EYP yapımında kullanıldığı değerlendirilen (6) adet  12 Kg.’lık mutfak tüpü, (39) adet piknik  tüpü, (4) adet Aselsan Kobra marka el telsizi, (2) adet şarj aleti ve adaptörü ele geçirilmiş, (1) şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır.
      Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları gereğince, delil niteliğine haiz olan silah, mühimmat ve malzemeler muhafaza altına alınmış, diğer malzemeler yerinde imha edilmiştir.
     Narko-terörizmle mücadele faaliyeti kapsamında; Kocaköy ilçesi Şaklat Köyü ile Boyunlu Köyü mülki sınırları içerisindeki arazide icra edilen temas aramaları ile konut ve eklentilerinde gerçekleştirilen adli arama sonucunda, toplam 7.756 kök kenevir bitkisi,  911,7 kg kubar, 126,1 kg toz olmak üzere 1.037,8 kg esrar maddesi bulunmuş, Cumhuriyet Başsavcısının talimatı gereğince, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip usulüne uygun olarak yerinde imha edilmiş, esrar maddesi muhafaza altına alınmıştır.
     Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
 
      Kamuoyuna saygı ile duyurulur.          
 
                                                                                                                    
  DİYARBAKIR VALİLİĞİ