Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca; vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, her türlü terör eylemlerinin engellenmesi maksadıyla sorumluluk bölgesinde gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilmektedir.
            Bu bağlamda Hani İlçesi Kırım Mahallesi mevkiinde patlayıcı madde yapımında kullanılan (5-6) ton gübrenin bulunduğu ve Kocaköy İlçesi Şaklat mahallesi mülki sınırları içerisinde yasadışı kenevir ekimi yapıldığına ilişkin elde edilen istihbari bilgilere istinaden, şüpheli şahısların yakalanması ve suç delillerinin ele geçirilmesi maksadıyla, 10-11 Ağustos 2017 tarihleri arasında operasyonel faaliyet icra edilmiştir.
            Devam eden operasyonda, Hani İlçesi Kırım mahallesi mevkiinde (5-6) ton gübrenin bulunabileceği bölgede, (2) BTÖ mensubunun görülmesi üzerine temas sağlanmış, ancak teröristler ateşe karşılık vermeden bölgeden uzaklaşmışlardır. Temas bölgesi çevresinde yapılan aramada,  (1) adet el dürbünü, su şişesi, şemsiye ve gömlek gibi yaşamsal malzemeler ele geçirilmiştir.
            Operasyon bölgesinde İHA/İKU marifetiyle tespit edilen, şüpheli bir aracın takibi sonrasında icra edilen faaliyetlerde, “Terör Örgütü Propagandası Yapmak” suçundan aranan (1) şahıs ile “Yoklama Kaçağı” suçundan aranan (1) şahıs olmak üzere toplam (2) şahıs yakalanmış, adli aramalarda (5) adet ruhsatsız otomatik av tüfeği ele geçirilmiştir. Yakalanan şahıslar ve ele geçirilen delil niteliğindeki malzemelerle ilgili olarak kriminal incelemelere başlanılmıştır.
            Ayrıca, Kocaköy ilçesi Şaklat Mahallesi mülki sınırları içerisinde yasadışı kenevir ekiminin tespitine yönelik icra edilen operasyon neticesinde; (11) ayrı bölgede toplam (99.150) gr. kubar esrar, (153.532) kök hint keneviri ve (1) adet ruhsatsız otomatik av tüfeği ele geçirilmiş, Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince ele geçirilen kenevir bitkileri numune alınmayı müteakip usulüne uygun olarak yerinde imha edilmiştir.
            Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, Narko-Terörizmle ve Teröristle Mücadele kapsamında icra edilen operasyonel faaliyetlere artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.  
 
          
  Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
                                                                                                  
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ