Diyarbakır ili Hani ve Lice ilçeleri mülki sınırları içerisinde, 04 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 20.00’dan itibaren icrasına başlanılan Bayrak-62 Şehit J.Uzm.Çvş. Hatip ÇAĞLAR Operasyonu ile Ergani ilçesi mülki sınırları içerisinde gerçekleştirilen yol kontrol ve arama faaliyetleri neticesinde; (1)‘i bayan olmak üzere (2) terörist ile (2) BTÖ işbirlikçisi; (1) adet AK-47 Kaleşnikof P.Tf., (5) adet AK-47 Kaleşnikof P.Tf. şarjörü, (149) AK-47 Kaleşnikof P.Tf. fişeği, (2) adet el bombası, 3.200 TL. nakit para, (1)’i Peugeot Bipper, (1)’i traktör olmak üzere (2) araç,  (1) adet  kütüklük, (2) adet  not defteri,  16 sayfa Arapça dilinde yazılı kağıt, 1 m uzunluğunda 3X0,25mm elektrik kablosu, (1) takım terörist kıyafeti,  (1) adet çanta kılıfı, (1) adet panço, 6 m çadır ipi ile muhtelif gıda, giyim ve yaşam malzemeleri ile birlikte sağ olarak yakalanmıştır.
     Anılan operasyonlarda icra edilen temas aramaları sonucunda;
  • Hani ilçesi Kırım Köyü mülki sınırları içerisinde, tespit edilen  (1) adet doğal mağara ve kaya koyuğuna gizlenen (1) adet jelikan bidon  içerisinde; (2) adet tabanca,  (4) adet tabanca şarjörü, (59) adet 9 mm tabanca fişeği, (1) adet gece görüş dürbünü, (1) adet Yeasu marka el telsizi, (1) adet küçük tüp ile hazırlanmış Mayın/EYP düzeneği, (1) adet uzaktan komutalı ateşleme cihazı monteli kobra marka küçük el telsizi, (1) adet Tol serisi Mayın/EYP uzaktan ateşleme devre kutusu, (1) adet Fujifilm marka fotoğraf makinesi, (3) adet kalem pil, (1) adet powerbank,  (1) adet lehim pastası, (1) adet koli bant, (2) adet şemsiye, (2) adet mont, (1) adet baret feneri,  (2) adet battaniye, örgütsel doküman ve çok miktarda muhtelif yaşam malzemesi  ele geçirilmiştir.
  • Lice ilçesi Birlik köyü Şakan mezrası mülki sınırları içerisinde toprağa gömülü vaziyette tespit edilen (2) adet  uzaktan kumandalı Mayın/EYP düzeneği,  Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Madde Tespit ve İmha Timi (METİ) tarafından  emniyetli bir şekilde yerinde tahrip edilmiştir.
  •      Hani ilçesi Kaledibi köyü Kürtşeyhkomu mülki sınırları içerisinde 9.600 kök, Yukarıturalı köyü Aşağıturalı mezrası mülki sınırları içerisinde 1.500 kök, Lice ilçesi Birlik köyü Gezan mezrası mülki sınırları içerisinde ise 190 kök olmak üzere toplam 11.290 kök kenevir bitkisi tespit edilmeyi müteakip, numune alınması sonrasında usulüne uygun şekilde yerinde imha edilmiştir.
    Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları gereğince, delil niteliğine haiz olan silah, mühimmat ve malzemeler ile teröristlere ait nakit para muhafaza altına alınmış, (3) ayrı bölgedeki Mayın/EYP, METİ Timlerince, yiyecek maddesi ile giyecek türü malzemeler ise operasyon birliklerince yerinde imha edilmiştir.
    Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.
 
            Kamuoyuna saygı ile duyurulur.        
 
 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ