Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca kaçakçılık ile mücadele kapsamında yol kontrol ve adli arama faaliyetleri icra edilmiştir.
 
           Bismil ilçesi Aslanoğlu Mahallesinde, alınan arama kararına istinaden, bir şüpheliye ait ev ve eklentilerinde Tütün Tespit Köpeği HEYBET ile birlikte icra edilen arama faaliyeti esnasında; 3 farklı noktada evin depo olarak kullanılan bölümünde gizlenmiş vaziyette piyasa değeri yaklaşık 140.000 TL olan toplam 35.000 paket kaçak sigara, 1 adet ruhsatsız kurusıkı tabanca, 1 adet ruhsatsız av tüfeği ile birlikte Kaçakçılıktan elde edildiği değerlendirilen 23.350 TL nakit para ele geçirilmiş, ayrıca “Kasten Öldürme” suçundan 8 yıldır aranan 1 şahısta yakalanarak gözaltına alınmıştır. 
 
 
           Ayrıca Bismil/Sinan ve Çınar/TRT Jandarma Karakol Komutanlıklarınca eş zamanlı devam eden yol kontrol ve arama faaliyetlerinde, piyasa değeri yaklaşık 185.000 TL olan toplam 46.000 paket kaçak sigara ele geçirilmiştir.
           Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığının son bir hafta içerisinde yapmış olduğu uygulamalar sonucunda ele geçirilen malzemeler toplamı;
            a.         81.000 Paket Kaçak Sigara.  325.000 TL değerinde.
            b.         1 Adet 7,65 mm Kurusıkı Tabanca
            c.         1 Adet Ruhsatsız Av Tüfeği
           d.         1 “Kasten Öldürme” suçundan 8 Yıldır Aranan Şahıs
           e.          23.350 Tl Kaçakçılıktan Elde Edilen Nakit Para
 
          Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen malzemelere el konulmuş olup, olay ile ilgili 4 şüpheli gözaltına alınarak haklarında adli tahkikata devam edilmektedir.
          Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve kaçakçılığın önlenmesi amacıyla yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir.
          Kamuoyuna saygı ile duyurulur.  
 
 
 
                                                          
 
 
 
 
                                                                                         DİYARBAKIR VALİLİĞİ
                                                                               İl Jandarma Komutanlığı