Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, Diyarbakır İli Ergani İlçesinde BTÖ’ nün sözde özerk bölge ilanı ve vatandaşların çukur ve barikatlar oluşturarak silahlı başkaldırı hareketlerini başlatmaya yönelik çalışmalarının engellenmesine yönelik, suçun aydınlatılması, suç aletlerinin tespit edilmesi ve şüphelilerin tespiti maksadıyla yapılan çalışmalar sonucunda 05 Nisan 2016 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda Ergani ve Kayapınar ilçelerinde toplam 7ayrı adreste eş zamanlı operasyon icra edilmiştir.
İcra edilen operasyon esnasında 7  şüpheli şahıs yakalanmış, yakalanan şüpheliler “PKK/KCK Terör Örgütü adına propaganda yapmak, sözde Özyönetim ilanı yapılması için zemin hazırlamaya çalışmak” iddiaları nedeniyle gözaltına alınmış, soruşturmanın devamında 3 şüpheli şahıs daha tespit edilmiş ve şüpheli sayısı 10 ‘a çıkmıştır.
Yürütülen soruşturma sonucunda gözaltına alınan 10 şüpheliden 1’i ilk ifadesi sonrasında serbest bırakılmış, diğer 9 şüpheli (Ş.D. (DBP İlçe Bşk.), A.T. (Ergani Belediye Eş Bşk.), H.D. (Ergani Belediye Encümeni), A.O. (DİSKİ İşçi), M.N.E. (Ergani Belediye Encümeni), C.Y. (Ergani Belediye Encümeni), A.K. (Ergani Belediye Encümeni), S.A. (Ergani Belediye Encümeni), R.K. (Eski ESP İl Bşk.) 07 Nisan 2016 tarihinde sevk edildiği Ergani Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Diyarbakır D ve E Tipi Kapalı cezaevine sevk edilmiştir.
Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve Teröristle Mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara kararlılıkla devam edilecektir.
 
 Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
                                                                                         DİYARBAKIR VALİLİĞİ
                                                                                      İl Jandarma Komutanlığı