Diyarbakır Emniyet Müdürlüğünce SODES projesinde usulsüzlük yapılması ile ilgili operasyon yapıldı
 
       Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün haksız yere ekonomik çıkar sağlayan şahıs ve organizasyonlara yönelik yürütülen çalışmaları kapsamında; Emniyet Genel Müdürlüğünce 2014 yılında faaliyetine son verilerek kapatılan İPA Diyarbakır Şube Başkanlığınca 2010 yılında yapılan SODES projesi kapsamında usulsüzlükler yapıldığı tespit edilmiştir.
           
            03.10.2015 günü Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Samsun, Eskişehir, Kırşehir, Kayseri ve Denizli illerinde 16 şüpheli şahsa yönelik gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon neticesinde Nitelikli Dolandırıcılık, Resmi Belgede Sahtecilik ve Yalan Beyan ile Resmi Belge Tanzim Etmek suçlarını işledikleri tespit edilen 10 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, firar durumunda bulunan 6 şahsın yakalanmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
 
            Gözaltına alınan şüpheli şahıslar 05.10.2015 günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiş, bir emekli 1. Sınıf Emniyet Müdürü ve 2 Şube Müdürü tutuklanmış, 2 Polis Memuru,1 Başpolis Memuru ile 4 dershane yetkilisi hakkında ise Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanması ve yurtdışına çıkma yasağı kararı verilmiştir.
 
            Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
 
DİYARBAKIR VALİLİĞİ
EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ