Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü, Sur/Mermer ve Kayapınar/Pirinçlik Jandarma Karakol Komutanlığınca kaçakçılık ile mücadele kapsamında yol kontrol ve arama faaliyetleri icra edilmiştir.
 
İcra edilen yol kontrol ve arama faaliyetleri esnasında;
 
Sur/Mermer Jandarma Karakol Komutanlığınca, Diyarbakır ilinden Bingöl iline seyahat etmekte olan bir yolcu minibüsünde Narkotik Köpeği (ALTIN) ile birlikte yapılan aramada, aracın bagaj bölümünde çuval içerisine gizlenmiş vaziyette (14.000 gr.) kubar esrar, aynı araçta seyahat etmekte olan bir yolcuya ait eşyalar arasında (15.734 gr.) toz esrar ele geçirilmiş ve 2 şüpheli yakalanmış,
 
Kayapınar/Pirinçlik Jandarma Karakol Komutanlığınca, Diyarbakır ilinden batı illerine yolcu taşımacılığı yapmakta olan otobüste yapılan kontrolde 4 şahın üzerinde gizlemiş vaziyette 10 gr., 15 gr., 25 gr. ve 30 gr. olmak üzere toplamda 80 gr kubar esrar ele geçirilmiş ve 4 şüpheli yakalanmıştır.
 
İcra edilen arama faaliyetlerde toplam 14.080 gr. kubar esrar, 15.734 gr. toz esrar ve 6 şüpheli yakalanmıştır.
 
Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile ele geçirilen kubar esrar ve toz esrar maddesine el konulmuş, 2 şüpheli çıkarıldığı adli makamlar tarafından tutuklanarak cezaevine konulmuş, 4 şüpheli hakkında da adli işlemler devam etmektedir.
 
Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması ve uyuşturucu ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla aralıksız devam edilecektir. 
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
 
                                                                                                  DİYARBAKIR VALİLİĞİ
                                                                                                  İl Jandarma Komutanlığı