Diyarbakır ili Hani ilçesi Gürbüz mahallesinde ikamet eden bir şahsın kendisine ait iki adet çoban köpeğine arazide bulunan sahipsiz bir köpeği parçalattığı ve bu görüntüleri cep telefonunu ile çekerek 02 Aralık 2018 Pazar günü N. K. isimli Twitter hesabından paylaştığı, görüntülerin birçok sosyal medya hesaplarında yayımlanarak vatandaşlarca tepki gösterildiği tespit edilmiştir.

 

Meydana gelen olay ile ilgili olarak yapılan araştırmada; olayı gerçekleştiren şahsın N.K isimli şahıs olduğu tespit edilmesi üzerine bahse konu şüpheli 03 Aralık 2018 Pazartesi günü ikamet ettiği adreste yakalanmıştır.

 

Hani Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine şahısla ilgili adli işlemlere başlanılmış, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince, gerekli idari yaptırım cezası uygulanmak üzere tanzim edilen evraklar ile birlikte olaya ait görüntüler Doğayı Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğüne gönderilmiştir.

 

Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, hayvan hakları ve hayvanlara yapılan eziyetlerin önlenmesine yönelik yürütülen adli ve mülki görevlere artan bir azim ve kararlılıkla aralıksız olarak devam edilmektedir. 

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ