Lice İlçesi Kutlu Köyü Kerpiçören Mezrası Kuzeydoğusu mülki sınırları içerisindeki kırsal alanda 29 Haziran 2017 gunu ölü olarak ele geçirilen (3) teröriste ilave olarak, 30 Haziran 2017 Cuma günü icra edilen temas araması faaliyeti esnasında (1) terörist, (1) adet AK-47 Kaleşnikof P. Tf., (1) adet el bombası, (1) adet Kaleşnikof P. Tf. şarjörü, (120) adet AK-47 Kaleşnikof P. Tf. fişeği ve (1) adet av tüfeği ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir.

 

 

Diyarbakır İl J.K.lığı İstihbarat çalışmalarına istinaden Dicle İlçesi Kırkpınar Köyü Teke Mezrası mülki sınırları içerisinde bir grup BTÖ mensubu ile 30 Haziran 2017 Cuma sabahı sağlanan temas sonucunda ise (1) terörist, (1) adet AK-47 Kaleşnikof P. Tf., (1) adet el bombası ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir. Anılan bölgede yapılan temas araması neticesinde (1) adet EYP ile ateşleme/komuta düzeneği, (1) adet büyük telsiz, (1) adet el telsizi, (2) adet şemsiye, (1) adet sırt çantası, (1) adet panço, (1) adet uyku tulumu, (1) adet met, (1) adet kamera, (1) adet ses kayıt cihazı ve örgütsel dokümanlar bulunmayı müteakip muhafaza altına alınmıştır.

 

 

Lice İlçesi Birlik Köyü mülki sınırları içerisindeki Birkeleyin Çayı üzerindeki eski köprü ayağının olduğu mevkiide teröristlerce patlayıcı yapımında kullanılan malzemelerin gizlendiğine ilişkin alınan duyuma istinaden icra edilen operasyon neticesinde, toprağa gömülü vaziyette (5) adet jelikan bidon içerisinde (80) top kablo, (5) adet haki renkli kazak, muhtelif sağlık malzemeleri ile [(9 kutu 100’lük muayene eldiveni, (200) adet serum, (500) adet enjektör, (250) kutu antibiyotik, çok miktarda sargı bezi, ağrı kesici ilaç ve krem] anılan köprü bitişiğindeki menfez içerisine gizlenmiş 2.650 kg (53 torba) Amonyum Nitrat ele geçirilmiştir. Mayın/EYP yapımında kullanılan söz konusu malzemeler olay yeri inceleme faaliyetlerini müteakip, C.Savcısının talimatına istinaden yerinde imha edilmiştir.

 

 

Netice itibariyle, Diyarbakır İl J.K.lığı sorumluluk sahasında 30 Haziran 2017 tarihinde icra edilen operasyonlarda, [29 Haziran 2017 tarihinde ölü olarak ele geçirilen (3) BTÖ mensubuna ilaveten] (2) terörist ölü olarak etkisiz hale getirilmiş, teröristlerce mayın/EYP yapımında kullanılan 2.650 kg Amonyum Nitrat maddesi ele geçirilmiştir.

 

 

Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve teröristle mücadele kapsamında yürütülen operasyonel faaliyetlere artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.

 

 

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 
 

DİYARBAKIR VALİLİĞİ